Religia

28.12.2018

Para prezydencka weźmie udział w Orszaku Trzech Króli w Wadowicach

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział 6 stycznia w Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami Wadowic (Małopolskie) – podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.

Orszak to tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Uroczystość zainauguruje msza św. w kościele Piotra Apostoła. Po niej uczestnicy przejdą na wadowicki rynek. Para prezydencka złoży kwiaty przy znajdującym się tam pomniku św. Jana Pawła II. Głos zabierze Andrzej Duda. Na rynku zaplanowano też wspólne kolędowanie.

Para prezydencka przyjedzie do Wadowic na zaproszenie burmistrza miasta Bartosza Kalińskiego. Andrzej Duda jako głowa państwa nie był jeszcze w rodzinnym mieście św. Jana Pawła II. Bywał tam natomiast często jako parlamentarzysta. Wcześniej w Wadowicach gościli urzędujący prezydenci: Lech Wałęsa, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Para prezydencka weźmie w nich udział po raz czwarty. Trzy lata temu uczestniczyła w orszaku w Warszawie, dwa - w Cieszynie, a w ub.r. - w Skoczowie. Orszak ulicami Wadowic przejdzie po raz trzeci.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ ann/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL