Kultura i sztuka po 1989 roku

07.05.2016 aktualizacja 18.07.2016

Po wieloletnim remoncie legnicka Akademia Rycerska oficjalnie otwarta

Otwarta po remoncie Akademia Rycerska w Legnicy. Fot. PAP/M. Kulczyński Otwarta po remoncie Akademia Rycerska w Legnicy. Fot. PAP/M. Kulczyński

Po remoncie, który trwał kilkadziesiąt lat, w sobotę oficjalnie zostanie otwarta Akademia Rycerska. Trzystuletni budynek to perełka architektoniczna austriackiego baroku i najważniejszy z zabytków dolnośląskiej Legnicy.

Remont, którego efekty po raz pierwszy w sobotę będą mogli obejrzeć legniczanie, rozpoczął się w 1992 r. „Wówczas miasto przejęło od państwa ten zabytek. Ale tak naprawdę remont Akademii Rycerskiej trwał od roku 1981 roku” - powiedział PAP Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Na przestrzeni lat z budżetu miasta Legnicy na remont przeznaczono 50 mln zł. Kolejne sześć milionów złotych przekazywali sponsorzy.

W sobotę legniczanie będą mogli obejrzeć odrestaurowane dwie najbardziej reprezentatywne sale Akademii Rycerskiej – Królewską i Maneżową. „Sala Królewska jest pięknie zdobiona i z tego względu w niej będą się odbywać uroczystości miejskie. Tu też mogą być organizowane koncerty” - powiedział Szczepaniak.

Na pewno miejscem koncertów będzie Sala Maneżowa. „Kiedyś była to sala służąca do ujeżdżania koni. Dzięki remontowi poprawiono akustykę w tej sali, zamontowano m.in. tynki akustyczne na suficie, a na ścianach specjalne kurtyny akustyczne” - mówił dyrektor.

Akademia Rycerska to dziś najbardziej monumentalny zabytek Legnicy. „To perła baroku austriackiego. Kubatura tego budynku jest większa od kubatury Zamku Królewskiego w Warszawie” - podkreślił dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Budynek Akademii Rycerskiej powstał w latach 1726-1738. Od XVIII w. działała tam męska szkoła dla szlachty, a od początków wieku XIX również dla młodzieży innych stanów.  (PAP)

pdo/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL