Polska po 1989 roku

15.11.2016

Podkarpacie przypomina o 1050. rocznicy chrztu Polski

Dzieje kościołów unickich w I Rzeczpospolitej oraz rola zakonu bazylianów omówiona zostanie podczas sesji historycznej "W jednym kraju w jednym kościele. Unickie kościoły orientalne", która zaplanowana jest na środę w Ustrzykach Dolnych. To jedno z ostatnich już wydarzeń na Podkarpaciu związanych z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski.

Uczestnicy sesji będą mogli wysłuchać wysłuchać oratorium "Sanctus" Włodzimierza Korcza. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Olga Bończyk, Alicja Majewska, Dorota Osińska, Jacek Wójcicki, Zbigniew Wodecki i Grzegorz Wilk.

Na Podkarpaciu od stycznia konferencje naukowe oraz koncerty muzyczne co miesiąc przypominają o 1050. rocznicy chrztu Polski. Ustrzyki Dolne są 14. miejscowością, w której odbywać się będzie konferencja naukowa połączona z koncertem.

W trakcie podkarpackich obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, które potrwają do grudnia przewidziano łącznie 15 konferencji naukowych dotyczących tematyki chrześcijaństwa oraz jego obecności w polskiej historii i kulturze. Każdej konferencji towarzyszy koncert muzyczny. Odbyły się już m.in. Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Lubaczowie, Kolbuszowej, Leżajsku, Stalowej Woli.  

Obchody zakończą się w grudniu w Mielcu. Natomiast 20 listopada w Rzeszowie odsłonięty zostanie obelisk upamiętniający jubileusz 1050. chrztu Polski.

"W kwietniu przedsięwzięcia przypominające jubileusz chrztu Polski zorganizowaliśmy również we Lwowie i Wilnie. Naszym głównym celem jest pokazanie dorobku religijnego, duchowego, intelektualnego i kulturowego chrześcijaństwa w Polsce" – podkreślił Adam Pęzioł z Komitetu Organizacyjnego Obchodów.

W organizowaniu poszczególnych etapów obchodów pomagają m.in. samorządy i prywatni sponsorzy. "Imprezy odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca. Wszystkie cieszyły się sporym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że podobnie będzie w Ustrzykach Dolnych i za miesiąc w Mielcu" – dodał Pęzioł.

Na zakończenie obchodów planowane jest wydanie książki, w której ma znaleźć się blisko 60 referatów wygłoszonych podczas kolejnych konferencji. (PAP)

kyc/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL