Europa i świat po 1989 roku

10.07.2018

Polonijna młodzież uczy się, jak promować Polskę w swoich krajach

Polonijna młodzież z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Europy Zachodniej i USA uczy się, jak promować Polskę w krajach, w których na co dzień mieszka. Młodzi ludzie biorą udział w obozie „Młodzieżowy Ambasador Polskości” w Ostródzie (warmińsko-mazurskie).

Jak poinformowała we wtorek PAP organizatorka Emilia Kamińska, obóz i szkolenie liderskie dla polonijnej młodzieży odbywa się po raz drugi. Jest finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i samorząd woj. warmińsko-mazurskiego.

W tegorocznym obozie bierze udział około 50 osób w wieku od 15 do 18 lat z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Irlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Węgier i USA oraz 20 nauczycieli polonijnych.

"Młodzież przyjechała do Polski, by uczyć się i rozwijać kompetencje liderskie. Chodzi o to, by przygotować ich do aktywnego i świadomego działania w swoich środowiskach polonijnych oraz lokalnych w kraju zamieszkania. Młodzi ludzie uczą się, jak promować Polskę w krajach, w których na co dzień mieszkają" - wyjaśniła Kamińska.

Uczestnicy obozu będą także doskonalili znajomość języka polskiego i zwiedzali Polskę. Pojadą na wycieczki krajoznawcze do Warszawy, gdzie wezmą udział w warsztatach w Teatrze Kamienica, które poprowadzi aktor Emilian Kamiński. Odwiedzą także Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w stolicy. W Gdańsku zobaczą starówkę, a w Gdyni zwiedzą Muzeum Emigracji.

W programie "Młodzieżowego Ambasadora Polskości" są także intensywne warsztaty liderskie. Młodzi ludzie nauczą się pracy w grupie, kształcą u siebie cechy lidera. Zdobędą umiejętność wystąpień publicznych, argumentowania swojego stanowiska i wyrażania opinii.

Wydarzeniem specjalnym będzie debata poświęcona zagadnieniu "Czy i dlaczego warto studiować w Polsce?", która odbędzie się w czwartek w sali kinowej ostródzkiego amfiteatru. W roli panelistów wystąpią uczestnicy obozu i goście - przedstawiciele samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, samorządu Ostródy oraz kuratorium oświaty i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.(PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL