Polska po 1989 roku

07.08.2019

Posagowa skrzynia wygrała w konkursie na regionalną pamiątkę

„Skrzynia wianna z posagiem” wygrała w tegorocznym konkursie na regionalną pamiątkę z Warmii i Mazur, organizowanym przez samorząd województwa - poinformował w środę Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Ręcznie malowana, zdobiona dekoracjami roślinnymi miniatura drewnianej skrzyni zdobyła pierwszą nagrodę w 10. edycji konkursu na regionalną pamiątkę. Takie skrzynie były w przeszłości nieodzownym elementem wiana panny młodej i wyposażenia wiejskiej izby na Warmii i Mazurach.

Jak poinformował regionalny samorząd, na tegoroczny konkurs wpłynęło łącznie 58 prac z całej Polski. Wśród nich były m.in. rzeźby i inne wytwory rękodzieła artystycznego, wyroby rzemieślnicze związane z plecionkarstwem i kowalstwem artystycznym.

Zamiarem organizatorów konkursu jest pozyskanie pamiątek, kojarzących się z walorami województwa, symbolizujących jego kulturę, tradycję i zwyczaje.

Zdaniem marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, bardzo trudno jest stworzyć pamiątkę, która jednoznacznie odzwierciedli charakter tak wielokulturowego regionu, jak Warmia i Mazury. Jednak - w ocenie samorządu - pamiątkowe wyroby rękodzielnicze są potrzebne dla skutecznej promocji regionu.

"Dla turystów stanowią one cenną pamiątkę z pobytu, przywołują wspomnienia i zachęcają do ponownego odwiedzenia Warmii i Mazur" - ocenił Brzezin.

Wszystkie prace uczestniczące w tegorocznym konkursie będzie można obejrzeć podczas wystawy, która potrwa od 1 do 31 października w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL