Polska po 1989 roku

02.12.2018 aktualizacja 03.12.2018

Poznańska czerwona waga - po renowacji

Jeden z poznańskich symboli - zabytkowa czerwona waga przez dziesiątki lat służyła mieszkańcom Poznania. Po ponad dwóch miesiącach renowacji, zabytkowy obiekt wrócił na swoje dawne miejsce na Alejach Marcinkowskiego.

Kompleksowy remont czerwonej wagi wykonał przez ponad dwa miesiące Zakład Produkcyjny Gusma z podpoznańskich Sadów.

O konieczności renowacji symbolicznego zabytku na Alejach Marcinkowskiego mówiło się od lat. "Jego przeprowadzenie nie było jednak proste - najpierw trzeba było znaleźć właściciela obiektu. Po intensywnych staraniach udało się ustalić stan prawny wagi. Została przejęta przez miasto i wreszcie mogły rozpocząć się prace związane z przywróceniem jej dawnej świetności" – przypomniał magistrat.

Odnowiona waga stanęła dokładnie w tym samym miejscu, w jakim znajdowała się wcześniej. Została odmalowana, naprawiono mechanizm oraz zlikwidowano miejsce na wrzucanie monet; teraz mieszkańcy miasta i turyści mogą sprawdzić swoją wagę za darmo.

"W krótkim czasie po montażu skorzystało już z niej kilka osób, które wspominały wagę z dawnych lat. Waga ma więc dla wielu mieszkańców także walor sentymentalny. Może również stanowić ciekawą atrakcję turystyczną" - podkreślił magistrat.

Biuro prasowe poznańskiego urzędu miasta wskazało, że trudno określić dokładny wiek urządzenia, ponieważ nie zachowała się żadna jego dokumentacja. Szacuje się, że waga mogła zostać wyprodukowana pomiędzy latami 30. a 50. XX wieku. Jest ona jednym z niewielu zachowanych tego typu urządzeń w Polsce. Renowacja urządzenia została sfinansowana ze środków Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL