Europa i świat po 1989 roku

25.05.2018

Prezes Akcji Katolickiej: nie spotkałam się z antysemickimi wypowiedziami kard. Hlonda

Nigdy nie spotkałam się z antysemickimi wypowiedziami kard. Hlonda; zaniepokojenie Komitetu Żydów Amerykańskich ma podłoże polityczne - powiedziała PAP prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej Elżbieta Olejnik w związku z oświadczeniem Komitetu Żydów Amerykańskich.

W czwartek Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) poinformował na swym portalu, że w piśmie do Watykanu wyraził głębokie zaniepokojenie w związku z ogłoszeniem przez papieża Franciszka uznania heroiczności cnót kardynała Augusta Hlonda, prymasa Polski w latach 1926-1948.

Rabin David Rosen, dyrektor odpowiedzialny za międzynarodowe sprawy międzyreligijne w AJC, napisał w liście do kardynała Kurta Kocha, przewodniczącego papieskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, że kontynuacja procesu kanonizacji "będzie postrzegana w społeczności żydowskiej i poza nią jako wyraz aprobaty dla skrajnie negatywnego podejścia kardynała Hlonda do społeczności żydowskiej".

"Od pewnego czasu wszystkie ważne wydarzenia, które dzieją się w Polsce, utożsamiane są przez pewne nieprzychylne Polsce grona z antysemityzmem, co nie jest prawdą. Ani Polska nie jest antysemicka, o czym świadczy historia, ani Polacy nie są narodem antysemickim" - zaznaczyła Olejnik.

Podkreśliła, że nigdy nie spotkała się z antysemickimi wypowiedziami kard. Hlonda, który - jej zdaniem - był "patriotą i dobrym hierarchą Kościoła katolickiego". "Nie byłoby Prymasa Tysiąclecia, kard. Wyszyńskiego i nie byłoby papieża-Polaka Jana Pawła II, gdyby wcześniej nie było kard. Hlonda. Obaj ci hierarchowie przejęli kierunek pobożności Maryjnej, wyznaczony najpierw przez kard. Hlonda" - wyjaśniła.

"Myślę, że to zaniepokojenie Komitetu Żydów Amerykańskich ma inne podłoże i nie wiąże się z osobą kard. Hlonda" - oceniła. Jej zdaniem, prawdziwe podłoże ataku na hierarchę "jest polityczne" - chodzi o "roszczenia za zniszczone mienie żydowskie z czasów II wojny światowej". "Przecież ani tych budynków, ani tego mienia Polska nie zagarnęła. My sami, jako naród, straciliśmy obrazy, ograbione były nasze muzea, biblioteki, zniszczone były domy, fabryki i kościoły. To nie my ponosimy za to winę" - oceniła Olejnik.

Dodała, że Akcja Katolicka wiele zawdzięcza kard. Hlondowi, który "przeszczepił ją na polski grunt" i stworzył jej struktury przed II wojną światową.

Watykan poinformował 21 maja, że papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót kardynała Augusta Hlonda (1881-1948). Proces beatyfikacyjny trwa od 1992 roku. 15 maja komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydała w głosowaniu pozytywną opinię na temat heroiczności jego cnót. Dekret w tej sprawie zatwierdził papież Franciszek.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL