Religia

18.10.2019

Prezydent o 100-leciu Inspektorii Warszawskiej Salezjanów: piękne 100 lat wielkiego dzieła

Prezydent Andrzej Duda (P), generał zakonu salezjanów Angel Fernandez Artime (C) oraz ks. Tadeusz Jarecki (L) podczas spotkania z okazji 100-lecia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/R. Guz Prezydent Andrzej Duda (P), generał zakonu salezjanów Angel Fernandez Artime (C) oraz ks. Tadeusz Jarecki (L) podczas spotkania z okazji 100-lecia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/R. Guz

To piękne 100 lat historii wielkiego dzieła, które Towarzystwo Salezjanów realizuje w Rzeczpospolitej - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 100-lecia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów.

Prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Stowarzyszeń Inspektorialnych Salezjanów w Polsce i Zgromadzenia Salezjańskiego z okazji 100-lecia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów.

W uroczystości wzięli także udział: przełożony generalny salezjanów ks. Ángel Fernández Artime, inspektor inspektorii warszawskiej salezjanów ks. Tadeusz Jarecki, radca generalny regionu Europa Środkowo-Północna ks. Tadeusz Rozmus oraz krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń.

Prezydent: To piękne 100 lat historii wielkiego dzieła, które Towarzystwo Salezjanów realizuje w Rzeczpospolitej. To wielkie dzieło modlitwy, ale przede wszystkim edukacji, wychowania i pomocy młodzieży, wychowania mądrego, takiego, jak młodzieży jest potrzebne - z jednej strony wiara, dyscyplina i nauka, z drugiej sport, jako ważny element budowania osobowości i rozwoju młodego człowieka.

Prezydent podczas swojego wystąpienia podkreślił, że rocznica "to piękne 100 lat historii wielkiego dzieła, które Towarzystwo Salezjanów realizuje w Rzeczpospolitej. (...) To wielkie dzieło modlitwy, ale przede wszystkim edukacji, wychowania i pomocy młodzieży, wychowania mądrego, takiego, jak młodzieży jest potrzebne - z jednej strony wiara, dyscyplina i nauka, z drugiej sport, jako ważny element budowania osobowości i rozwoju młodego człowieka" - powiedział.

Dodał, że szczególne oparcie u księży i sióstr Salezjanów znajduje młodzież z trudnych środowisk, ze skromnych domów. Prezydent podkreślił, że w szkołach salezjańskich w Polsce uczy się ok. 15 tys. młodych ludzi.

CZYTAJ TAKŻE

Prezydent wyraził też nadzieję, że działalność Towarzystwa Salezjanów w Polsce będzie rozkwitać tak, jak "rozkwita Rzeczpospolita, która odrodziła się ponad 100 lat temu".

"To dzisiejsze spotkanie jest dla nas wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem do dalszej pracy wychowawczej wśród dzieci i młodzieży" - powiedział ks. Tadeusz Jarecki. "Obchodząc jubileusz sięgamy w przeszłość, ale tylko po to, aby lepiej zbudować przyszłość. Zdajemy sobie sprawę, że charyzmat jest dla nas darem, ale też konkretnym zadaniem. Mamy żyć, poznawać go, mamy też ciągle go rozwijać" - dodał.

Podkreślił, że prowadzenie szkół, ośrodków wychowawczych, burs i internatów daje możliwość kształtowania sumień i postaw młodego pokolenia Polaków.

Ks. Jarecki wspólnie z przełożonym generalnym salezjanów ks. Ángelem Fernándezem Artime przekazali prezydentowi medal wdzięczności oraz dyplom za działania na rzecz dobra i rozwoju młodzieży, a także odznaczenie salezjanina abp Antoniego Baraniaka orderem Orła Białego za docenienie salezjańskiej organizacji sportowej Sl Salos w 25-lecie działalności oraz za promocję chrześcijańskich postaw wartości wśród młodych ludzi.

Prezydent przekazał przedstawicielom Salezjanów biało-czerwoną flagę.

Salezjanie Księdza Bosko są w Kościele kleryckim instytutem zakonnym na prawach papieskich. Ich oficjalna nazwa brzmi: Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Głównym polem działalności Salezjanów jest praca z młodzieżą, zwłaszcza najuboższą i opuszczoną. Zgromadzenie prowadzi m.in. oratoria, szkoły, bursy, ośrodki młodzieżowe i powołaniowe, domy wychowawcze, wydawnictwa.(PAP)

autorki: Karolina Kropiwiec, Karolina Mózgowiec

kkr/ kmz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL