Religia

13.01.2019

Prymas przed ŚDM w Panamie: będę do młodych mówił, ale będę też ich słuchał

Bardzo się cieszę, że mogę towarzyszyć młodym w tym radosnym święcie wiary, jakim są ŚDM. Będę do młodych mówił, ale będę też ich słuchał, bo jak uczy papież Franciszek, gotowość służby rodzi się ze słuchania – podkreślił prymas Polski przed wyjazdem na ŚDM w Panamie.

34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się 22-27 stycznia. Ich tematem przewodnim, wyznaczonym przez papieża Franciszka, będą słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: "Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego". ŚDM poprzedzą Dni w diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 r. w Panamie, Kostaryce i Nikaragui. Organizatorzy ŚDM w Panamie spodziewają się, że młodzieży będzie towarzyszyło około 900 biskupów i 200 kardynałów z całego świata.

Na tegoroczne ŚDM w Panamie wraz z grupą młodzieży wyruszy w niedzielę wieczorem prymas Polski abp Wojciech Polak. Będzie jednym z 11 polskich biskupów, którzy wezmą udział w światowym spotkaniu młodzieży.

W Panamie prymas będzie m.in. przewodniczyć mszy św. dla wszystkich Polaków uczestniczących w ŚDM. Eucharystia będzie celebrowana 23 stycznia i rozpocznie polskie świętowanie, w ramach którego zaplanowano m.in. koncert ewangelizacyjny w trzech językach. Odbędzie się on w miejscu, gdzie w 1983 roku mszę św. odprawił papież Jan Paweł II.

Prymas wskazał, że bardzo go cieszy możliwość towarzyszenia młodym "w tym radosnym święcie wiary, jakim są Światowe Dni Młodzieży. Będę do młodych mówił, ale będę też ich słuchał, bo jak uczy papież Franciszek, gotowość służby rodzi się ze słuchania".

"Mam nadzieję, że będę mógł też posłuchać tego, co młodzi mają do powiedzenia o sobie, o swoich oczekiwaniach i miejscu w Kościele, o Bogu i własnym doświadczeniu wiary, że będę miał okazję usiąść do konfesjonału i pobyć wśród nich nie tylko podczas oficjalnych spotkań" – podkreślił abp Polak.

Dodał, że czeka również na słowa Ojca Świętego do młodych podczas ŚDM. Jak wskazał, "w swoim wideoprzesłaniu Ojciec Święty wskazał nam już na potrzebę i znaczenie służby. Mówił wręcz o +rewolucji służby+. Myślę, że jest ona możliwa, bo chęć działania wpisana jest przecież w dynamikę młodości. Widzimy, jak wielu młodych angażuje się w wolontariat i inne dzieła pomocowe. Ta rewolucja służby nie może być jednak bieganiem z miejsca na miejsce, rzucaniem się w kolejne akcje i projekty, koncentrowaniem tylko na efektach i działaniu, bez głębszych odniesień i refleksji. Rewolucja służby, o czym mówi papież Franciszek, musi wypływać z naszego zasłuchania w Pana Boga, rozeznania i przyjęcia tego, do czego nas wzywa" – wskazał hierarcha.

Nawiązując do tegorocznego hasła ŚDM "Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego", abp Polak podkreślił, że "tego ludzie młodzi, ale nie tylko oni, my wszyscy, możemy się od Maryi uczyć, że jesteśmy przez Boga wzywani, że ma On konkretny plan na nasze życie, że nie gasi naszych marzeń, ale rozpala pragnienia".

"Ta odpowiedź Maryi, potwierdzona potem w Jej życiu, uczy nas, że w naszym własnym powołaniu życiowym: do małżeństwa, do kapłaństwa, do życia konsekrowanego, do samotności mamy przede wszystkim wsłuchiwać się w Boga i służyć" – wskazał.

Na ŚDM w Panamie pojedzie z Polski około 3,5 tys. pielgrzymów, 11 biskupów, 200 księży i 20 kleryków diecezjalnych, a także trzech wolontariuszy międzynarodowych i około 120 wolontariuszy krótkoterminowych.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL