Kościół katolicki w PRL

19.10.2019

Przewodniczący KEP: w historii naszej ojczyzny było wielu bohaterskich kapłanów

W historii naszej ojczyzny było wielu bohaterskich kapłanów, którzy nawet za cenę własnego życia bronili wiary i niepodległej Polski – wskazuje abp Stanisław Gądecki w związku z obchodzonym w tym roku w sobotę po raz pierwszy Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Przypada on 19 października, w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu Polski informacji, abp Gądecki podkreślił, że duchowni niezłomni nie opuścili wiernych i potrzebujących wsparcia i pomocy. "To oni dodawali sił swoim rodakom, byli z nimi w najtrudniejszych chwilach, służyli im posługą duszpasterską i niejednokrotnie przelewali krew w obronie spraw, w które wierzyli” – zaznaczył przewodniczący KEP.

CZYTAJ TAKŻE

Przypomniał także o martyrologii narodu polskiego, w tym polskich duchownych i podkreślił: "Modlitwą i pamięcią otaczamy dzisiaj kapłanów, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny”. Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował też: "Niech heroiczni kapłani, m.in. ks. Ignacy Skorupka, św. Maksymilian Maria Kolbe, księża, którzy wraz z polskimi oficerami zginęli w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, umacniają nas w wiernym podążaniu za prawdą i dobrem, które zawsze są silniejsze od zła”.

Abp Gądecki zaznaczył też, że to właśnie "bohaterscy kapłani swoją postawą udowodnili, że miłość do Boga, bliźniego i ojczyzny ma ogromną siłę, która potrafi trwać wiele lat po ich śmierci". "Niech więc ci odważni duchowni będą dla nas wszystkich wzorem i inspiracją do pogłębiania wiary i pracy dla dobra naszej doczesnej i wiecznej ojczyzny” - dodał hierarcha. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL