Polska po 1989 roku

02.12.2019

Przy zabytkach drogownictwa ustawiono tablice informacyjne

Kamienie milowe z XIX wieku w Biesowie i Lutrach oraz zbudowany około 1920 r. według tzw. systemu Moellera most nad rzeką Łyną w Kosyniu zostały wyposażone w tablice informacyjne z opisem tych zabytków - poinformowała w poniedziałek GDDKiA w Olsztynie.

Rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA Karol Głębocki powiedział PAP, że tablice z opisami w języku polskim i angielskim zostały ustawione przy zabytkowych kamieniach milowych w Biesowie i Lutrach przy drodze krajowej nr 57, a także przed mającym ok. 100 lat unikatowym żelbetonowym mostem w Kosyniu przy drodze krajowej nr 51.

"Chcieliśmy ten sposób wyeksponować obiekty związane z historią drogownictwa w naszym regionie i dostarczyć informacje o nich. Tabliczki informują, co to za zabytki i z jakiego okresu pochodzą" - mówił.

Zabytkowe kamienie milowe są uważane za cenne świadectwo rozwoju infrastruktury komunikacyjnej dawnych Prus. Ustawiano je przy drogach od czasu dokonania pomiarów szlaków pocztowych w XVIII wieku - ówczesna mila pruska liczyła ok. 7,5 km. Początkowo wykonywane były z piaskowca, potem z granitu.

Miały urzędowo ustalone wymiary i kształt. Wyryte na nich inskrypcje wskazywały odległość od stolicy państwa, prowincji lub powiatu, a także od granicy państwowej lub ważnego rozwidlenia dróg.

Takie oznakowanie dróg przestało być przydatne po zmianie w latach 1872-73 systemu pomiaru odległości z mil na kilometry. Do czasów współczesnych na Warmii i Mazurach zachowało się niewiele takich obiektów m.in. z powodu przebudowy i zmiany przebiegu dróg.

Drogowy most nad Łyną w Kosyniu koło Dobrego Miasta jest uważany za jedno z najciekawszych dzieł żelbetowego budownictwa w województwie. Został wybudowany ok. 1920 r. według tzw. systemu Maksa Moellera (1854-1935). Przy dwuprzęsłowym obiekcie zastosowano rzadko już spotykane rozwiązanie konstrukcyjne. Betonowe belki przęseł mają dolną płaszczyznę w kształcie wycinka łuku pionowego - pomost stanowi cięciwę tego łuku.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL