Kultura i sztuka po 1989 roku

08.10.2019

Remont otoczenia zamku Sułkowskich musi poczekać

Gruntowny remont otoczenia bielskiego zamku książąt Sułkowskich musi jeszcze poczekać. Miejscowe Muzeum Historyczne, które mieści się w zabytku, poinformowało, że unieważniony został przetarg, który miał wyłonić wykonawcę tych prac.

Wicedyrektor muzeum Wojciech Glądys mówił latem, że koszt inwestycji szacowany jest na ponad 2 mln zł. W przetargowe szranki stanęła tylko jedna firma. Po otwarciu oferty okazało się, że opiewa ona jednak na kwotę wyższą niż ta, którą placówka zarezerwowała na remont. „Nie jest to bardzo znacząca różnica, ale jednak przekracza kwotę zapisaną w naszym wieloletnim planie finansowym” – wyjaśniał wówczas wicedyrektor.

Obecnie przetarg został unieważniony.

Renowacja bezpośredniego otoczenia zamku książąt Sułkowskich objąć ma przede wszystkim plac przed zabytkiem i szczyt muru oporowego wzdłuż wschodniej pierzei zamku. Na dziedzińcu, który obecnie zajmuje parking, wykonane zostanie odwodnienie i przebudowana zostanie nawierzchnia.

Podczas prac brukarskich powstaną wzory, które zarysują dawną zabudowę placu. W 2017 r. bielscy archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie odkryli tam fundamenty nieistniejących już budowli: XV-w. murów obronnych, prawdopodobnie kordegardy, która powstała nieco później, a także teatru książęcego i stajni wzniesionych w XIX w. Osoba stojąca na placu będzie się mogła zorientować, jak on niegdyś wyglądał. Umieszczone zostaną na nim też elementy małej architektury, w tym nowe oświetlenie.

Z kolei na przypominającym taras szczycie muru oporowego zbudowana zostanie altana. Wyremontowana będzie także krótka droga kamienna wzdłuż północnej elewacji.

Renowacja otoczenia zamku to druga część projektu „Rewitalizacja otoczenia budynku Muzeum Historycznego", który w pierwszej fazie objął remont muru oporowego po wschodniej stronie obiektu. Chroni on zabytek przed osunięciem. Ściana przez wiele lat była degradowana przez wodę, mróz, a także porastające ją rośliny. Jej stan do niedawna był już tak zły, że w części została pokryta siatką, żeby fragmenty nie spadały na przechodniów. Prace zakończyły się w drugiej połowie kwietnia br. Kosztowały ponad 2 mln zł.

Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r.

Mur oporowy został odsłonięty w 1974 r., gdy rozebrane został tzw. bazary zamkowe, zbudowane w latach 1898-1899. Otaczały one Zamek Sułkowskich z dwóch stron. Od wschodu były to arkady, których dachy tworzyły taras. Od północy znajdowały piętrowe kamienice.

Muzeum Historyczne jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL