Kultura i sztuka po 1989 roku

02.03.2019

Remontowane zabytki w Kazimierzu Dolnym będą dostępne latem

Dwa z pięciu remontowanych zabytkowych budynków, które są siedzibą Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie), zostaną udostępnione turystom w czerwcu – poinformowało Muzeum. Remont konserwatorski pozostałych obiektów ma się zakończyć we wrześniu.

Modernizacja Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym dotyczy pięciu zabytkowych budynków - Kamienicy Celejowskiej, Domu Kuncewiczów, Spichlerza Ulanowskiego, Domu z Modliborzyc, Dworu z Gościeradowa.

Wartość całego przedsięwzięcia to około 16 mln zł. Muzeum otrzymało na ten cel dofinansowanie unijne – ponad 9,7 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Fundusze na wkład własny zapewnił Urząd Marszałkowski w Lublinie.

Termin zakończenia prac remontowych i konserwatorskich wszystkich pięciu budynków zaplanowano na wrzesień, ale niektóre mają być udostępnione wcześniej.

"Pochodzący z drugiej połowy XVIII w. dwór z Gościeradowa oraz XIX–wieczny dom wójtowski z Modliborzyc zostaną planowo udostępnione wraz z rozpoczęciem sezonu letniego w czerwcu 2019 r." – poinformowała koordynator modernizacji Magdalena Postępska z Muzeum Nadwiślańskiego.

Remont tych dwóch budynków polega m.in. na wymianie pokrycia dachowego, instalacji elektrycznej i sanitarnej, odnowieniu elewacji, a także modernizacji wnętrz.

Według przyjętego harmonogramu Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, znany jako Willa pod Wiewiórką, zostanie oddany do użytku w czasie letnich wakacji. Budynek przechodzi generalny remont konserwatorski. Powstała w 1936 r. z białego kamienia (opoki kazimierskiej) i drewna willa należała do pisarki Marii Kuncewiczowej i jej męża Jerzego, prawnika, literata i polityka ruchu ludowego. W Domu Kuncewiczów modernizacja obejmuje m.in. wykonanie brakujących dotychczas przyłączy wodociągowego i kanalizacyjnego. Odnowiony zostanie także ogród.

W następnej kolejności mają być oddane do użytku - pochodzący z końca XVI w. Spichlerz Ulanowski (siedziba Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego), w którym m.in. zostanie wyremontowana konstrukcja drewniana i elewacja, oraz Kamienica Celejowska wzniesiona w pierwszej połowie XVII wieku z kamienia wapiennego, w której oprócz remontu dachu i pomieszczeń na poddaszu będą przeprowadzone prace konserwatorskie bogato zdobionej elewacji - najcenniejszego elementu budynku.

Modernizowane i konserwowane zabytkowe obiekty Muzeum Nadwiślańskiego są nieczynne od początku 2018 r. Na czas remontu zbiory muzealne zostały przeniesione m.in. do Pałacu Czartoryskich w Puławach. Muzeum zaś prowadzi działalność w Gmachu Głównym w Kazimierzu Dolnym, gdzie mieści się m.in. oddział sztuki złotniczej, a także w pozostałych oddziałach: na Zamku w Janowcu i Grodzisku Żmijowiska.(PAP)

autorka: Renata Chrzanowska

ren/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL