Kultura i sztuka po 1989 roku

13.06.2018

Rozpoczyna się remont zabytkowej latarni morskiej w Jarosławcu

Latarnia morska w Jarosławcu. Źródło: Wikimedia commons Latarnia morska w Jarosławcu. Źródło: Wikimedia commons

Elewacja zewnętrzna i mury wewnątrz latarni morskiej w Jarosławcu zostaną wyremontowane. Prace potrwają do 20 listopada. Latem będą prowadzone tak, by zwiedzający mogli wejść do obiektu. We wrześniu będzie to już niemożliwe.

Urząd Morski w Słupsku rozpoczyna remont elewacji zewnętrznej i murów wewnątrz latarni morskiej w Jarosławcu. Do przetargu stanęła jedna firma spod Słupska, z którą podpisano już umowę i prace rozpoczną się lada dzień. Termin zakończenia planowany jest na 20 listopada 2018 r.

„W specyfikacji zawarliśmy zapis, że w sezonie latarnia ma być udostępniana do zwiedzania. Robiliśmy wcześniej remont latarni w Gąskach w podobny sposób. W czasie sezonu latarnia zostaje obłożona rusztowaniem, jest wykonywany remont murów zewnętrznych, podczas gdy ruch wewnątrz latarni, na taras widokowy odbywa się bez przeszkód” – powiedział PAP Wojciech Zbijowski z Urzędu Morskiego w Słupsku. 

Wokół latarni będzie wydzielona strefa bezpieczeństwa, a obiekt z zewnątrz pokryje siatka, ale wejście do niego pozostanie otwarte dla zwierzających. Dopiero po sezonie letnim remont ma ruszyć wewnątrz latarni. „Myślę, że we wrześniu zostanie już wyłączona zupełnie z użytkowania” – poinformował Zbijowski.

Urząd Morski w Słupsku na remont latarni w Jarosławcu zarezerwował we własnym budżecie ponad 1,5 mln zł. Ostatecznie wyda na tę inwestycję o ponad połowę mniej, bo firma, która zgłosiła się do przetargu zobowiązała się wykonać zadanie za nieco ponad 708 tys. zł. 

Mury latarni poddane zostaną dezynfekcji, w niektórych miejscach  - odsalaniu, historyczne cegły i zaprawy będą wzmocnione,  a ubytki uzupełnione. Inwestycja zakłada też m.in. wymianę stolarki okiennej wraz z wentylacją, wymianę drzwi, stopni drewnianych oraz wymianę oraz uzupełnienie uszkodzonych elementów balustrady i podchwytów. 

Latarnia w Jarosławcu położona jest ok. 400 m od morza, na wzgórzu o wysokości ok. 20 m n.p.m. Jej historia sięga początku XIX w. Była kilkakrotnie przebudowywana. Latarnia wraz z laterną ma wysokość ponad 33 m, zasięg światła to ok. 42 km. Obiekt jeszcze w ubiegłym stuleciu został wpisany do rejestru zabytków. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL