Religia

04.11.2018

Ruszają cykliczne warsztaty pisania ikon w Muzeum Ikon w Supraślu

Warsztaty, podczas których uczestnicy poznają tajniki pisania ikon, poszczególne etapy jej powstawania, a także sami wykonają swój malunek, będą cyklicznie odbywać się w Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Zajęcia są otwarte dla wszystkich, ruszają we wtorek.

Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu; jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.

Muzeum stara się upowszechniać wiedzę na temat ikon, organizuje zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych. Najnowszą propozycją jest "Akademia Ikony" skierowana do wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek. Jak powiedziała PAP kierowniczka Muzeum Ikon Krystyna Stawecka, zajęcia będą odbywać się cyklicznie, raz w tygodniu. Zaplanowane są do końca kwietnia. Dodała, że to odpowiedź na liczne pytania i prośby odwiedzających muzeum o warsztaty z technik pisania ikon. "Pomyśleliśmy, że ten okres jesienno-zimowy to czas, kiedy rzeczywiście można wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i zacząć wprowadzać w tajniki pisania ikon" - powiedziała Stawecka.

Stawecka przypomniała, że ikony, czyli obrazy święte, są porównywane do tekstów Biblijnych, które są pisanym słowem Bożym, stąd też określenie "pisanie ikon". Uczestnicy poznają poszczególne etapy powstawania ikony, czyli z jakich elementów jest zbudowana, jej symbolikę i kolorystykę. "Jak się przygotowuje grunt pod obraz, jak maluje się poszczególne elementy kompozycji ikony, co one symbolizują, co znaczą, czyli trochę teorii i praktyka" - dodała.

Podczas warsztatów będzie można spróbować swoich sił w gruntowaniu deski, na której później powstanie ikona, nakładania pigmentów, a także nauczyć się rysowania poszczególnych elementów roślinności, atrybutów poszczególnych postaci czy wizerunków. "Każdy będzie miał tu swoją teczkę, będzie kompletować różne swoje ćwiczenia, a finalnie każdy stworzy swoją ikonę" - powiedziała Stawecka.

Warsztaty otwarte są dla dzieci i dorosłych; już zgłosiła się młodzież licealna, ale też dzieci z miejscowego domu dziecka. Stawecka powiedziała, że chcą, aby były to zajęcia międzypokoleniowe, dlatego zaprasza też rodziców z dziećmi, młodzież czy seniorów.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL