Polska po 1989 roku

04.11.2018

Samorząd województwa opolskiego przekaże 5 mln zł na renowację kościołów

Parafie w Otmuchowie i Kędzierzynie-Koźlu otrzymają od samorządu województwa pięć milionów złotych na renowację i modernizację zabytkowych świątyń. Do tej pory samorząd przekazał na renowację zabytków 54 mln złotych.

Neogotycki kościół pw. świętego Zygmunta i świętej Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku w miejscu zniszczonej XIII wiecznej świątyni. Dzięki dotacji w wysokości 3,8 mln złotych odnowiona zostanie zewnętrzna elewacja, a zabytkowe wnętrza będą poddane renowacji.

W świątyni pojawią się udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła. Powstanie też nowa strona internetowa parafii, a liczba odwiedzających świątynię, będzie zliczana elektronicznie. Prace zbiegną się z rocznicą 600-lecia obrazu Matki Bożej z Koźla.

"Ikona Matki Bożej z Koźla pochodzi z około 1420 roku, przygotowujemy się do jej 600-lecia. Nawiązuje ona do ikon Czarnej Madonny z Częstochowy czy obrazu Matki Bożej Opolskiej. Nasz obraz jest kopią bizantyjskiego obrazu i pochodzi z Czech, prawdopodobnie z Ołomuńca. Nie znamy jednak artysty, który go wykonał. Wiemy natomiast, że obraz miał wielkie znaczenie i cieszył się ogromnym kultem i zawsze w tym kościele wisiał. Mnie to cieszy, bo remont będzie dobrym przygotowaniem do jubileuszu" - powiedział proboszcz parafii ks. Marek Biernat.

Blisko 1,2 mln złotych otrzyma kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja i Franciszka Ksawerego w Otmuchowie. Dzięki dotacji prowadzone będą prace konserwatorskie i restauratorskie ołtarza głównego oraz ołtarzy bocznych powstałych w 1697 roku. Odnowiona zostanie również chrzcielnica, ambona i stalle. Jak zaznaczono w opisie projektu, otmuchowski kościół jest uznawany za perłę opolskiego baroku, a miejscowość znajduje się na trasie wielu szlaków turystycznych. W kościele fundacji bp. wrocławskich znajdują się dzieła wybitnych śląskich malarzy: Michaela L. Willmanna i Carla Dankwarta.

Jak poinformował Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego, na prace renowacyjne opolskich zabytków do tej pory ze środków samorządu przeznaczono prawie 54 miliony złotych w ramach 18 projektów realizowanych przez parafie, gminy i muzea. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL