Religia

15.09.2019

Sanktuarium w Skrzatuszu bazyliką mniejszą

Papież Franciszek podniósł do tytułu i godności bazyliki mniejszej Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (Wielkopolskie). Ogłoszenie decyzji Watykanu nastąpiło w niedzielę podczas uroczystej mszy w skrzatuskiej świątyni.

Sanktuarium znane jest z licznych uzdrowień, znajduje się w nim łaskami słynąca Pieta Skrzatuska z pierwszej połowy XV wieku. W niedzielnych uroczystościach wzięli udział biskupi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i diecezji sąsiednich, przedstawiciele władz centralnych, lokalnych oraz pielgrzymi, uczestnicy dorocznej pielgrzymki diecezjalnej do Skrzatusza.

Jak podkreślił w homilii przewodniczący uroczystej mszy prymas Polski abp Wojciech Polak, nadanie sanktuarium tytułu bazyliki mniejszej "jest niewątpliwie podkreśleniem duchowych dziejów tego świętego miejsca".

"Śladem przodków i minionych pokoleń, które od wieków przybywały tutaj, do Skrzatusza, do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, przybyliśmy dziś, aby modlić się u stóp Skrzatuskiej Piety, Matki Bożej Bolesnej, Matki Miłości Zranionej i Naszej Nadziei. Przybyliśmy do Jej skrzatuskiego sanktuarium ciesząc się dziś z wyniesienia tutejszego kościoła do godności bazyliki mniejszej" – powiedział prymas.

Jak dodał, Ojciec Święty, nadając tytuł bazyliki mniejszej, łączy "to święte miejsce" "jeszcze jednym duchowym węzłem ze Stolicą Apostolską".

"Ale w tym uroczystym akcie nade wszystko podkreślona zostaje wytrwała wiara ludu tej ziemi, który w swej pielgrzymce wiary czerpał siły z modlitwy do Maryi, Matki Bolesnej przedstawionej w tutejszej świątyni z martwym Ciałem Syna na kolanach. Nadanie skrzatuskiemu sanktuarium tytułu bazyliki mniejszej jest niewątpliwie podkreśleniem duchowych dziejów tego świętego miejsca, w które w ostatnich latach tak pięknie wpisało się również dzieło odnowy tej świątyni i całego terenu sanktuarium" – powiedział prymas.

Abp Polak podkreślił, że wyniesienie kościoła do godności bazyliki mniejszej "jest niewątpliwie także wyzwaniem i nowym zadaniem".

"Kościół, nadając tytuł bazyliki mniejszej, oczekuje bowiem od was, że będzie to nadal miejsce szczególnie jednoczące i łączące, pod płaszczem Maryi, Matki Bożej Bolesnej, wszystkich wiernych całej umiłowanej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej" - powiedział.

Sanktuarium maryjne w Skrzatuszu zbudowano w latach 1687–1694 jako wotum za odsiecz wiedeńską. W 1945 r. kościół został uratowany przez polskich robotników przymusowych przed wysadzeniem przez żołnierzy radzieckich. Miejsce znane jest z licznych uzdrowień i od wieków licznie odwiedzane.

W świątyni znajduje się XV-wieczna pieta z wierzbowego drewna, która trafiła do wsi w 1575 r. Wizerunek Matki Bożej Bolesnej trzymającej na kolanach zdjęte z krzyża ciało Jezusa trafił do Skrzatusza z pobliskiego Mielęcina.

W czasie antykatolickich rozruchów luterańscy reformatorzy sprofanowali mielęcińską świątynię, a figurę próbowali utopić w pobliskim jeziorze. Jak głosi legenda, pieta, choć obciążona kamieniami, uparcie wypływała na powierzchnię. Potem próbowano ją spalić. Zniechęceni protestanci sprzedali figurę pewnemu garncarzowi z Piły. Od niego nabyła ją, z myślą o umieszczeniu w miejscowym drewnianym kościółku, mieszkanka Skrzatusza.

W 1988 r. Pietę Skrzatuską ukoronował koronami papieskimi prymas Polski kard. Józef Glemp. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL