Europa i świat po 1989 roku

08.07.2017

Świątynia Sambor Prei Kuk wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Świątynia Sambor Prei Kuk reprezentująca kulturowy obraz starożytnego regionu Ishanapura w Kambodży została wpisana w sobotę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - postanowił w sobotę w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa.

Świątynia Sambor Prei Kuk to najważniejsze centrum religijne okresu przed angkoriańskiego. Zlokalizowana jest w prowincji Kampong Thom.

Pierwotnie wpis miał obejmować całe stanowisko archeologiczne Sambor Prei Kuk, ale ostatecznie Komitet zdecydował inaczej. Powodem niewpisania całego stanowiska archeologicznego Sambor Prei Kuk było niedostateczne przeanalizowanie miejsca. Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków (ICOMOS) nie wykluczyła możliwości przyszłego rozszerzenie wpisu.

Przedstawiciele Kambodży wyrazili wielką radość i wdzięczność za wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. "Chcielibyśmy wyrazić głębokie uznanie dla ekspertów ICOMOS. (...) Dzisiejszy dzień to kolejny historyczny krok na ścieżce, którą kroczy nasz naród i kraj" - podkreśliła reprezentantka Kambodży. "Kambodża to kraj rozwijający się, ale z bogatą kulturą - namacalną i nienamacalną" - dodała.

Kambodża posiada już dwa wpisy na Listę Światowego Dziedzictwa - ruiny dawnej stolicy Khmerów w Angor (wpis w 1992 r.) oraz ruiny świątyni Preah Vihear (wpis w 2008 r.)

ksi/ wkt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL