Europa i świat po 1989 roku

26.04.2019

Szef MKiDN: 3 maja w Paryżu spotkanie europejskich ministrów poświęcone dbaniu o dziedzictwo Europy

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/J. Kamiński Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/J. Kamiński

3 maja w Paryżu odbędzie się spotkanie ministrów ds. europejskich i ministrów kultury poświęcone dbaniu o dziedzictwo Europy – poinformował w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Szef MKiDN dodał, że prawdopodobnie weźmie udział w spotkaniu.

Minister kultury Francji Franck Riester, w niespełna tydzień po pożarze, który zniszczył paryską katedrę Notre Dame poinformował, że 3 maja br. w Paryżu zostanie zorganizowane spotkanie europejskich ministrów kultury i spraw europejskich. "Oprócz naszych umiejętności i zasobów, jeśli możemy skorzystać także ze wsparcia i informacji zwrotnych od naszych sąsiadów w procesie odbudowy Notre Dame, skorzystamy z tej okazji" - dodał. "Wobec tego szoku emocjonalnego i tego porywu hojności, którego doświadczyliśmy, powinniśmy razem poprawić politykę dotyczącą dziedzictwa w naszych krajach oraz na poziomie europejskim" - mówił francuski minister.

Informacje te potwierdził w TVP Info wicepremier Piotr Gliński. Jak wyjaśnił, 3 maja w Paryżu organizowane jest przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, spotkanie europejskich ministrów ds. europejskich i ministrów kultury poświęcone dbaniu o dziedzictwo Europy. "Ja się na to spotkanie wybieram, albo wybierałam, bo dzisiaj słyszę, że pan Macron coś mówił o strefie Schengen (Macron powiedział, że +nie chce mieć w strefie Schengen państw, które mówią: +jestem tu, kiedy chodzi o swobodę podróżowania, ale nie chcę tu być, kiedy chodzi o rozłożenie obciążeń+" - przyp. PAP), więc musimy przedyskutować to z panem prezydentem, czy na pewno chce współpracować z Polską. Zobaczymy tam na gorąco, jeżeli weźmiemy w nim udział, jakie są oczekiwania Francuzów" - powiedział minister kultury.

Przypomniał, że we Francji i na świecie jest prowadzona zbiórka pieniężna na odbudowę katedry Notre Dame. Zaznaczył, że odbudowa tego rodzaju miejsca po pożarze to są "olbrzymie, trudne zadania konserwatorskie". Zadeklarował, że Polska jest w stanie pomagać Francji "także finansowo".

Minister kultury mówił także o swojej zaplanowanej w dniach 4-5 maja wizycie w Austrii na uroczystościach związanych z 74. rocznicą wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen.

Przypomniał, że w Mauthausen-Gusen zginęło około 30 tys. Polaków, polskiej elity, głównie inteligencji. "Niestety, o ile w Mauthausen jest pewne upamiętnienie to w Gusen praktycznie nic nie ma. My, od trzech lat, czyli od początku, gdy jesteśmy odpowiedzialni za polskie dziedzictwo domagamy się o rządu austriackiego cywilizowanego podejścia do tego" - podkreślił szef MKiDN. Dodał, że "nie może być tak, że brama obozowa jest w tej chwili prywatną willą, że nie można wykupić (tego terenu - przyp. PAP) mimo zobowiązań i obietnic rządu austriackiego oraz mimo zaangażowania lokalnej ludności, (...) która jest za tym, żeby zrobić tam upamiętnienie".

Wicepremier Gliński ocenił, że "to jest oczywiste". Jak mówił, "wszystkie niemieckie obozy koncentracyjne i obozy pracy, które były organizowane na terenie Polski są upamiętniane, mamy miejsca pamięci, dbamy o to". "Chcielibyśmy, żeby Austria podchodziła do tego w sposób poważny" - podkreślił.

Zaznaczył, że będzie na uroczystościach upamiętniających wyzwolenie obozu, żeby "jeszcze raz powiedzieć, że oczekujemy upamiętnienia tych ofiar, tego miejsca, bo to jest jedno z wielu najtragiczniejszych miejsc w historii ludzkości i jest to po prostu cywilizacyjny, kulturalny obowiązek gospodarzy, żeby to zrobić. My jesteśmy w stanie pomóc, natomiast działki musi ktoś wykupić".

Ocenił, że "byłoby to chyba obraźliwie dla państwa austriackiego, gdyby zrobił to ktoś inny".

Zespół byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen położony jest w pobliżu Linzu w Austrii. Został założony pięć miesięcy po anszlusie Austrii do Rzeszy Niemieckiej, w sierpniu 1938 r. Wśród więźniów obozu w latach 1940-45 największą grupę stanowili Polacy. KL Mauthausen-Gusen należał do najcięższych w III Rzeszy. Nazywano go również "obozem zagłady dla polskiej inteligencji", ponieważ trafiały do niego m.in. osoby aresztowane w ramach Intelligenzaktion, zaplanowanego ludobójstwa przeprowadzonego przez Niemców na polskich elitach z włączonych do Rzeszy ziem II Rzeczypospolitej. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL