Kultura i sztuka po 1989 roku

20.09.2016

Trwają prace wewnątrz zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej

XIX-wieczna, zabytkowa strzelnica garnizonowa, w której ćwiczyli m.in. legioniści Józefa Piłsudskiego, ponownie stoi na krakowskiej Woli Justowskiej, a obecnie trwają prace wewnątrz budynku. Obiekt powinien zostać oddany do użytku w drugim kwartale 2017 r.

W 2014 r. rozpoczęła się rewitalizacja obiektu – w tym celu budynek został rozebrany, a poszczególne jego elementy poddano konserwacji. Odnowione elementy konstrukcji zostały już złożone i zamontowane na swoim miejscu.

Obecnie trwają prace wewnątrz odnowionej konstrukcji. „Wykonywane są wszystkie instalacje: elektryczna, wentylacyjna, wodno-kanalizacyjna, grzewcza, ale i stolarka okienna i drzwiowa, trwają prace przy posadzce. W planach jest także urządzenie terenu wokół budynku – zagospodarowanie go zielenią, utworzenie alejek” – powiedział we wtorek PAP Przemysław Chwała z Zarządu Infrastruktury Sportowej, inwestora renowacji strzelnicy.

Jak dodał, prace rewitalizacyjne powinny zakończyć się w drugim kwartale 2017 r. Pod koniec prac powinien zostać ogłoszony przetarg na operatora strzelnicy.

Po zakończeniu rewitalizacji strzelnica ma być udostępniona mieszkańcom i turystom, będzie wykorzystana do celów sportowo-rekreacyjnych oraz wystawienniczo-konferencyjnych.

"Strzelnica garnizonowa jest unikatowym obiektem architektonicznym, ponieważ nie ma już tego typu drewnianych budowli militarnych na terenie Krakowa" – podkreślił przedstawiciel Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Drewniana strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi przez lata stała zrujnowana i opustoszała, budynek ulegał degradacji. Dwa lata temu rozpoczęła się rewitalizacja obiektu. Demontaż był konieczny ze względu na konserwację drewnianych elementów i konieczność odtworzenia części, których konserwacja i ponowne wykorzystanie nie było już możliwe.

„Sporo elementów zamontowanej obecnie strzelnicy to oryginalne części, które można rozpoznać po ciemniejszym kolorze drewna. Ok. 50 proc. konstrukcji to nowe elementy” - wyjaśnił przedstawiciel inwestora.

Wyglądem konstrukcja niewiele odbiega od oryginału. To drewniana, wysoka, jednokondygnacyjna budowla z centralną rotundą nakrytą wielospadowym, spłaszczonym dachem i dwoma skrzydłami po bokach. Od północy pawilon ma półkolisty ryzalit. Południowa część pawilonu, z którego żołnierze strzelali i która miała otwartą konstrukcję, teraz zostanie zamknięta przeszkleniem.

Pod zrekonstruowanym budynkiem jest piwnica, której pierwotnie nie było. Posłuży ona jako zaplecze do obsługi nowych funkcji obiektu.

Szacunkowy całkowity koszt rewitalizacji zabytku to ok. 10-11 mln zł, z czego większość pokrywa gmina miejska Kraków. Prace współfinansuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Strzelnica na Woli Justowskiej została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego.

Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt przejęła gmina miejska Kraków. Nie nadawał się już w tym czasie do użytku. (PAP)

bko/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL