Epoka nowożytna

22.03.2018

Udało się usunąć wodę z grobowca Radziwiłłów w Nieświeżu

Udało się wypompować wodę z krypty z sarkofagami Radziwiłłów w podziemiach zabytkowego kościoła Bożego Ciała w Nieświeżu – powiedział PAP proboszcz Piotr Szarko. Przyczyną zalania była prawdopodobnie usterka zaworu instalacji wodnej przy świątyni.

„Usuwamy jeszcze resztki wody, które wypływają z piaszczystego gruntu pod podłogą krypty, ale nowa woda już nie napływa” – powiedział PAP ksiądz Piotr Szarko. Wyjaśnił, że komisja techniczna, która ma ustalić przyczyny zalania krypty znajdującej się w podziemiach kościoła, nie ogłosiła na razie żadnych wniosków.

„Z moich ustaleń wynika jednak, że przyczyną była usterka rury i studzienki, która znajduje się niedaleko ściany kościoła. Prawdopodobnie na skutek mrozu pękł zawór i woda zaczęła przeciekać najpierw do gruntu, a potem do krypty” – stwierdził duchowny.

O zalaniu zabytkowej krypty, w której znajduje się ponad sto trumien ze szczątkami przedstawicieli rodu Radziwiłłów, media poinformowały 12 marca. W pomieszczeniu krypty zgromadziło się kilka centymetrów wody, którą księża wraz z wiernymi najpierw wynosili wiadrami, a potem usuwali za pomocą pompy dostarczonej przez lokalne władze.

Sarkofagi Radziwiłłów nie zostały uszkodzone, ale woda naruszyła ściany, które i bez tego były w niezbyt dobrym stanie. „Ciągle jest problem z wilgocią, ale będziemy próbowali z nią walczyć w trakcie dalszych prac konserwacyjnych” – powiedział Szarko.

Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu to pierwszy przykład barokowej świątyni na wschodzie Europy, zaprojektowany w XVI w. przez słynnego włoskiego architekta zakonnika Jana Marię Bernardoniego na wzór rzymskiego kościoła Il Gesu. Fundatorem kościoła był Mikołaj Krzysztof Radziwiłł (Sierotka).

Z Nieświeża Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL