Religia

29.11.2018

Uroczyste posłanie młodych przed ŚDM – w sobotę na Jasnej Górze

Uroczyste posłanie młodych, udających się do Panamy na zaplanowane w styczniu w tym kraju Światowe Dni Młodzieży, odbędzie się w najbliższą sobotę na Jasnej Górze – podało biuro prasowe sanktuarium. Na wyjazd do Panamy zgłosiło się około 3,5 tys. młodych Polaków.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się 22-27 stycznia 2019 roku. Polscy uczestnicy tego wydarzenia spotkają się w sobotę w Częstochowie na Halach św. Józefa. Odśpiewają hymn ŚDM, podsumują przygotowania i otrzymają ostatnie informacje dotyczące wyjazdu. Głównym punktem jasnogórskiego programu będzie msza św. w Kaplicy Matki Bożej.

„Błogosławieństwo ze strony Kościoła otrzymane w narodowym sanktuarium to moment wieńczący przygotowania do wyjazdu, rozpoczynający jednocześnie nowy etap drogi” - wyjaśniła Karolina Błażejczyk z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Jasnogórskie spotkanie jest organizowane dla biskupów, organizatorów grup, koordynatorów diecezjalnych ŚDM, duszpasterzy młodzieży i wszystkich pielgrzymów – zarówno udających się w styczniu do Panamy, jak i duchowo łączących się w tym czasie podczas wielu wydarzeń w Polsce.

Hasłem przewodnim Światowych Dni Młodzieży w Panamie są słowa Matki Bożej zapisane w Ewangelii św. Łukasza: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego Słowa”.

Wśród polskich grup w Panamie najliczniejsza będzie reprezentacja archidiecezji krakowskiej, duże grupy pielgrzymów lecą też m.in. z archidiecezji katowickiej, poznańskiej, opolskiej, warszawskiej i warszawsko-praskiej. Udział w ŚDM weźmie również 14 polskich biskupów. Ogółem organizatorzy ŚDM w Panamie spodziewają się, że młodzieży będzie towarzyszyć około 900 biskupów i 200 kardynałów z całego świata, a spotkanie będzie relacjonowało około 4 tys. dziennikarzy.

Spotkanie w Panamie będzie miało również polskie akcenty - podczas uroczystości obecna będzie Ikona Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, wędrująca przez świat w obronie cywilizacji życia. W styczniu do Panamy dotrze także polski żaglowiec Dar Młodzieży, który wyruszył w rejs dookoła świata z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi żeglarze, którzy przed wyjazdem złożyli zawierzenie na Jasnej Górze, będą opowiadali o Polsce rówieśnikom z całego świata.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL