Religia

02.06.2018

Uroczystości rocznicowe w kościele Bożego Ciała w Nieświeżu

Z udziałem zwierzchnika białoruskich katolików Tadeusza Kondrusiewicza, miejscowych władz i przedstawicieli rodziny Radziwiłłów obchodzono w sobotę w Nieświeżu 425-lecie budowy kościoła Bożego Ciała. Świątynię ufundował Mikołaj Krzysztof Radziwiłł.

„Przez 425 lat ta świątynia działała nieprzerwanie, niezależnie od zmieniających się warunków społeczno-politycznych. Tak było nawet w czasach sowieckich – to prawdziwy znak opatrzności Bożej” – powiedział w czasie uroczystości abp Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski. „Ta świątynia to forteca wiary” – dodał.

Po mszy świętej odbyła się procesja Bożego Ciała ulicami Nieświeża. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rodu Radziwiłłów – Mikołaj i Maciej, który regularnie odwiedzają Białoruś i zamek w Nieświeżu, zbudowany przez ich przodków.

Obecna w Nieświeżu Alena Anisim, niezależna deputowana reprezentująca właśnie ten okręg, podkreśliła, że „Nieśwież to perła kultury, która przypomina o wkładzie Radziwiłłów i wspólnym polsko-białoruskim dziedzictwie”.

Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu to pierwszy przykład barokowej świątyni na wschodzie Europy, zaprojektowany w XVI w. przez słynnego włoskiego architekta-zakonnika Jana Marii Bernardoniego na wzór rzymskiego kościoła Il Gesu.

Justyna Prus (PAP)

just/ akl/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL