Religia

29.06.2019

W amerykańskiej Częstochowie I Polonijny Kongres Nowej Ewangelizacji

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, nazywane amerykańską Częstochową. Fot. PAP/J. Turczyk Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, nazywane amerykańską Częstochową. Fot. PAP/J. Turczyk

W amerykańskiej Częstochowie (Doylestown) odbywa się Pierwszy Polonijny Kongres Nowej Ewangelizacji. Na weekendowe spotkanie w duchowej stolicy Polonii w USA przyjechało prawie 500 osób z różnych części wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych – poinformowało PAP w sobotę biuro prasowe Episkopatu Polski.

Po Niemczech, Anglii i Francji to kolejny polonijny kongres zorganizowany przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Tym razem gospodarzami są ojcowie Pauliny, którzy od 1955 roku gromadzą środowiska polonijne z całych Stanów Zjednoczonych w sanktuarium Czarnej Madonny, otaczając Polaków duchową opieką.

Kongres rozpoczął się czwartkowym spotkaniem dla księży, liderów i odpowiedzialnych za wspólnoty z czterech stanów: Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania oraz Michigen. Od piątku do niedzieli odbywa się otwarte spotkanie dla wszystkich, którym na sercu leży ewangelizacja. Podczas kongresowych spotkań towarzyszyć uczestnikom będzie drugi i dziesiąty rozdział Dziejów Apostolskich. Konferencje wygłoszą: metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, o. Krzysztof Czerwionka ( zmartwychwstaniec), o. Jacek Dubel (redemptorysta), ks. Michał Olszewski (sercanin), Antoni Tompolski. Warsztaty poprowadzą: Iwona i Andrzej Grzeszuk, Karol Sobczyk i Marek Filar.

Jak podało biuro prasowe Episkopatu Polski, ten polonijny Kongres staje się niejako preludium do V Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji w Gnieźnie, który odbędzie się w dniach od 24-27 października w Gnieźnie. Tematyką gnieźnieńskiego spotkania będzie rodzina.

Episkopat zaprasza do śledzenia strony nowaewagelizacja.org, gdzie na bieżąco umieszczane są wszystkie informacje na temat wydarzeń, którym patronuje Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL