Walka o niepodległość 1914-1918

15.04.2018

W Amerykańskiej Częstochowie o roli Kościoła i Polonii w walce o niepodległość

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, nazywane Amerykańską Częstochową, w Doylestown.. Fot. PAP/J. Turczyk Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, nazywane Amerykańską Częstochową, w Doylestown.. Fot. PAP/J. Turczyk

Amerykańska Częstochowa gościła w sobotę uczestników V Forum Polonijnego. Główne tematy spotkania, to m.in. rola Kościoła i Polonii w odzyskaniu niepodległości Polski oraz relacje polsko-żydowskie.

"Dużą wartością jest przede wszystkim to, że Polonia amerykańska sama się organizuje i dzieli się swoimi doświadczeniami. Umacnia też poczucie patriotyzmu i polskości. Rozmawia też o tym, w jaki sposób przełożyć ten patriotyzm na życie codzienne" – powiedziała PAP posłanka Anna Maria Siarkowska (klub PiS), jedna z uczestniczek V Forum Polonijnego w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, w stanie Pensylwania.

Senator PiS Jan Żaryn nazwał Jasną Górę "duchową stolicą Polski", gdzie w 1882 roku dotarło pół miliona Polaków z wszystkich zaborów. "Sanktuarium z lokalnego, stało się ogólnopolskim tworzącym tożsamość narodową" – wskazał senator.

Jak podkreślił, Kościół katolicki był wrogiem rusyfikacji i germanizacji. Dodał, że duchowni w okresie I wojny byli autorytetami w budowaniu państwa polskiego; reprezentowali interesy ludności, a niektórych wybierano do parlamentu w demokratycznych wyborach.

W trakcie sobotniego spotkania wiele uwagi poświęcono roli Polonii w dziele odzyskania niepodległości.

Dr Teofil Lachowicz ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) nakreślił zapomnianą sylwetkę ochotnika Błękitnej Armii Józefa Sierocińskiego. Był on zaangażowany m.in. w proces rekrutacji ochotników do Armii Błękitnej gen. Hallera. Z 38 tys. zgłoszonych w USA, zakwalifikowało się 22 tys.; ostatecznie 20 727 wyjechało do Francji.

"Było ich więcej niż legionistów, a w historii polskiej nie istnieją. Muszą zaistnieć na kartach historii Polski, znaleźć się w podręcznikach" – apelował przedstawiciel SWAP.

Mecenas Maria Szonert-Binienda mówiła o konieczności walki o dobre imię Polski. Argumentowała, że trzeba walczyć o sprawiedliwość i godność.

Redaktor naczelny tygodnika "Gazeta Polska" Tomasz Sakiewicz skupił się na sytuacji politycznej Polski na tle stosunków międzynarodowych. Przypomniał m.in. wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie, który w swym wystąpieniu mówił o idei Międzymorza.

Problematyką relacji polsko-żydowskich zajął się prof. Marek J. Chodakiewicz, historyk specjalizujący się w badaniu stosunków polsko-żydowskich. W odniesieniu do wydarzeń 1968 roku dowodził, że był to "scenariusz kremlowski, wykonany przez pachołków Kremla".

Dr Ewa Kurek przywoływała m.in. losy biednych polskich Chasydów, którzy ginęli w czasie okupacji. Powoływała się na źródła żydowskie, wskazując na złe traktowanie Chasydów przez innych, wyżej stojących w hierarchii Żydów. Także amerykańscy Żydzi - wskazywała - nie chcieli im przyjść z pomocą.

Dwudniowe Forum przebiega pod hasłem Polonia Semper Fidelis. Jego organizatorem jest Smolensk Disaster Commemoration Committe oraz Narodowe Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown.

Sanktuarium, potocznie zwane Amerykańską Częstochową, jest nie tylko miejscem polonijnych pielgrzymek, ale także największym polskim cmentarzem w USA.

Na Forum Polonijne do Doylestown przybyli m.in. Jan Dziedziczak, do niedawna wiceszef MSZ odpowiadający m.in. za sprawy polonijne, oraz wicekonsul w Nowym Jorku Mateusz Gmura.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ cyk/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL