Kultura i sztuka po 1989 roku

31.07.2019

W Łodzi powstanie biblioteka w całości poświęcona miastu

Biblioteka poświęcona Łodzi - jej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości - powstanie w opuszczonej secesyjnej kamienicy przy ul. Zachodniej 76. O inwestycji, której koszt to 6 mln zł, z czego ponad 4 mln zł to środki UE.

"Niedawno podjęliśmy decyzję, że w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych kamienica przy ul. Zachodniej 76 będzie przedmiotem bardzo intensywnych prac pod opieką konserwatora zabytków. Wszystko po to, aby znalazła się w niej kolejna siedziba Miejskiej Biblioteki. Budynek to cenny obiekt zabytkowy. Planowany koszt inwestycji wyniesie 6 mln zł, z czego ponad 4 mln zł pochodzić będą ze środków europejskich" - poinformował w środę wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Jak zapowiedział wiceprezydent, będzie to niezwykła biblioteka, bo w całości poświęcona miastu - jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Władze Łodzi chciałyby, aby stała się jednym z najbardziej lubianych miejsc spotkań dla wszystkich tych, którzy kochają Łódź i książki.

Jednopiętrowa kamienica przy ul. Zachodniej 76 powstała na początku XX wieku i jest utrzymana w stylu secesyjnym; wyróżniają ją zwłaszcza charakterystyczne roślinne zdobienia. Od dawna opuszczony budynek jest zwrócony szczytem do ul. Zachodniej. Przed nim znajduje się zaniedbany skwer, który również zostanie zagospodarowany w ramach inwestycji.  

"Jeszcze niedawno nie planowaliśmy rozpoczęcia prac w tej kamienicy, choć bardzo nam zależało, by obiekt przywrócić miastu. Decyzja o remoncie była możliwa dzięki temu, że budynek znajdował się na liście rezerwowej, a uwolniły się środki w ramach Stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitalny" - dodał Piątkowski.

Według dyrektora Miejskiej Biblioteki w Łodzi Pawła Brauna, po odnowieniu i zyskaniu nowej funkcji secesyjna kamienica będzie doskonałym tłem do rozmów o historii Łodzi oraz debat o filozofii jej rozwoju. W jej wnętrzach znajdą się sale projekcyjne, audiowizualne, ekspozycyjne.

"Planujemy, że remont zacznie się pod koniec tego roku i potrwa ok. 3 lata. Zresztą rok 2022 będzie dla nas szczególnie ważny, bo oddamy wówczas do użytku liczne inwestycje biblioteczne. Do tego czasu dostępne będą miejsca, które sukcesywnie remontujemy - m.in. za miesiąc planujemy otwarcie bardzo nowoczesnej biblioteki na ul. Powstańców Wielkopolskich, która powstała również dzięki zaangażowaniu środków UE - zaznaczył Braun. 

W 2018 r. z połączenia pięciu dzielnicowych bibliotek z ich blisko 80 filiami powstała jedna Biblioteka Miejska w Łodzi. Projekt realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego obejmuje modernizację i rozbudowę dwóch filii bibliotecznych, doposażenie pozostałych, wprowadzenie wspólnej dla wszystkich placówek karty bibliotecznej; jego wartość to ponad 8 mln, z czego dofinansowanie UE wyniosło 5,4 mln zł.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL