Średniowiecze

22.02.2018

W marcu "Kaziki" - święto patrona Radomia

Wręczenie nagrody św. Kazimierza, Bieg Kazików, test wiedzy o mieście - to niektóre z wydarzeń towarzyszących radomskim "Kazikom". Obchody święta patrona Radomia i diecezji radomskiej - św. Kazimierza potrwają od 3 do 11 marca.

Uroczystości rozpocznie msza święta odpustowa w Bazylice Mniejszej św. Kazimierza, gdzie znajduje się kaplica ku czci świętego i przechowywane są jego relikwie.

W pierwszym dniu "Kazików" otwarta zostanie także wystawa "Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko". Składa się na nią 49 portretów królów i książąt polskich autorstwa grafika i portrecisty Waldemara Świerzego (1931-2013). Ekspozycja barwnych obrazów Świerzego, namalowana w latach 2003–2013, została zestawiona z czarno-białymi rysunkami Jana Matejki.

Wystawa była wcześniej pokazywana m.in. w Warszawie i Gdańsku. W Radomiu - według organizatorów - ma w pewnym sensie nawiązywać do 100-lecia niepodległości Polski. "Naszą tradycję, kulturę przez stulecia tworzyli kolejni władcy, dlatego pokażemy Piastów, Jagiellonów - fundamenty polskiej państwowości, dzięki którym Polska po latach mogła się odrodzić" - stwierdziła w czwartek na konferencji prasowej Renata Metzger, dyrektor Ośrodka Kultury Resursy Obywatelskiej Resursa Obywatelska.

W czasie "Kazików" odbędzie się także Wielki Test Wiedzy o Radomiu. Wezmą w nim udział przedstawiciele różnych środowisk i instytucji. W tym roku zgłosiło się blisko 30 drużyn. Tradycyjnie zwycięska ekipa przekaże główną nagrodę na rzecz polskiej placówki oświatowej działającej na Litwie. Tym razem będzie to szkoła w Ławaryszkach w rejonie wileńskim.

Stałym elementem święta patrona Radomia jest wręczenie Nagrody św. Kazimierza. Otrzymują ją osoby lub organizacje, które popularyzują wiedzę o historii Radomia. W tym roku uroczystości towarzyszyć będzie koncert Kapeli Świętojańskiej z Sużan na Litwie. Występ kapeli jest możliwy dzięki wsparciu Kancelarii Senatu RP.

Odbędzie się też konkurs "Muzyczne Kaziki" - wyłaniający najlepszych wykonawców muzyki popularnej z Radomia i regionu. Zaplanowano również grę miejską, "Bieg Kazików" ulicami miasta oraz wykład dotyczący 550. rocznicy fundacji klasztoru oo. bernardynów w Radomiu.

Radomskim "Kazikom" od kilku lat towarzyszy specjalny wypiek w formie drożdżowego klucza św. Kazimierza, przygotowany przez Cech Piekarzy. Według legendy królewicz Kazimierz, przebywający jako namiestnik ojca na zamku w Radomiu, ze względu na swoją pobożność otrzymał od mieszkańców w darze klucz do fary. W podziękowaniu za ten gest przyznał radomianom przywilej wyłącznego wyrobu i sprzedaży smakołyków w kształcie klucza do świątyni.

Św. Kazimierz Jagiellończyk urodził się na Wawelu 3 października 1458 r. jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej. Jego wychowawcą był Jan Długosz. Królewicz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego najważniejszy pobyt w tym mieście, jako namiestnika królewskiego w Koronie, przypadł na lata 1481-83. Na te dwa lata władza przeniosła się do Radomia. W tym czasie Kazimierz dał się poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, a jednocześnie osoba bardzo pobożna.

Zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany w 1521 r., lecz bulla zaginęła wraz z rzeczami posła królewskiego Erazma Ciołka, który zmarł nagle w Rzymie. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r.

Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy. Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym, z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry.

Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. - patronem diecezji radomskiej. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL