Religia

21.01.2019

W niedzielę XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim

Pod hasłem "Od współzawodnictwa do współpracy" obchodzony będzie niedzielę 27 stycznia w Kościele katolickim w Polsce XIX Dzień Islamu. W Łodzi zaplanowano w tym dniu panel dyskusyjny m.in. z udziałem przedstawicieli obu wyznań.

Obecny na spotkaniu z mediami metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś przypomniał, że 19 lat temu konferencja Episkopatu Polski podjęła inicjatywę, by na zamknięcie Tygodnia Ekumenicznego przeżyć Dzień Islamu w Kościele katolickim.

Zwrócił uwagę, że Dzień Islamu ma na celu pokazanie chrześcijanom, katolikom w Polsce, czym on jest. Według niego to bardzo ważne, bo choć muzułmanie w naszym kraju żyją już od kilku wieków, to wzajemna wiedza o sobie jest niewielka i bardzo łatwo ustępuje miejsca stereotypom i łatwym oskarżeniom. "Tam gdzie jest niewiedza, tam zawsze pojawia się w relacjach międzyludzkich rodzaj lęku i strachu, który nie służy relacjom" – powiedział.

Odnosząc się do tematu tegorocznego Dnia Islamu – "Od współzawodnictwa do współpracy" – abp Ryś stwierdził, że jest on bardzo ważny. Mówił, że współzawodnictwo jest wpisane w nasze myślenie o sobie jako o ludziach religijnych. Są trzy religie, które powołują się na Abrahama jako swojego protoplastę – judaizm, chrześcijaństwo i islam.

"Mamy trójkę bracia i, jak to bywa, często się kłócą, spierają, ale wszystkie religie głoszą Boga, który jest miłosierny. Niestety w imię tego Boga dopuszczały się też niejednokrotnie rzeczy strasznych. Więc to współzawodnictwo miało nieraz dramatyczne zupełnie twarze. Co może zmienić takie doświadczenia? Współpraca" – mówił metropolita łódzki.

Duchowny jest przekonany, że tam, gdzie będą podejmowane wspólne działania. choćby w obszarze charytatywnym czy kulturowym, to ta współpraca będzie zmieniać wzajemne odniesienia.

Obecny na konferencji imam łódzki i przewodniczący oddziału łódzkiego Ligii Muzułmańskiej w Polsce Khamis Abtan podziękował arcybiskupowi za zaproszenie i zachęcił do uczestnictwa w tym wydarzeniu. "My jesteśmy otwarci, bo wiemy, co się dzieje na świecie. To, co się tam dzieje, to kwestia polityczna, nie religijna" – przekonywał.

Podkreślił, że pochodzi z Iraku, a cała cywilizacja tego kraju została zbudowana na różnorodności kulturowej i narodowej.

"Chrześcijaństwo było pierwszym fundamentem w kraju i nigdy nie słyszeliśmy, by na tle religijnym wybuchła jakaś wojna, to wszystko nastąpiło dopiero po jakimś czasie, dlatego uważam, że jest to kwestia polityczna" – mówił. Dodał, że nie wierzy, że jeśli ktoś miłuje Boga i go kocha, to jest w stanie skrzywdzić drugiego człowieka.

W czasie łódzkich obchodów Dnia Islamu odbędzie się panel dyskusyjny, w którym udział wezmą: ze strony katolickiej prezes Stowarzyszenia Dom Wschodni – Domus Orientalis ks. dr Przemysław Szewczyk, a ze strony muzułmańskiej mufti Nidal Abu Tabaq z Ligi Muzułmańskiej w RP. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. (PAP)

Autor: Jacek Walczak

jaw/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL