Europa i świat po 1989 roku

03.05.2019

W Paryżu spotkanie ministrów ws. ochrony dziedzictwa Europy

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński (2L) i minister kultury Francji Franck Riester (C) w drodze do Luwru w Paryżu. 03.05.2019. Fot. PAP/P. Nowak Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński (2L) i minister kultury Francji Franck Riester (C) w drodze do Luwru w Paryżu. 03.05.2019. Fot. PAP/P. Nowak

Z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego i sekretarza stanu ds. europejskich Konrada Szymańskiego odbyło się w piątek w stolicy Francji spotkanie europejskich ministrów kultury i spraw europejskich poświęcone dyskusji na temat ochrony dziedzictwa Europy.

Spotkanie oraz stworzenie "mechanizmu współpracy na rzecz zagrożonego dziedzictwa europejskiego" zainicjował po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron. MKiDN podało, że spotkanie miało na celu "kontynuację dyskursu rozpoczętego podczas prezydencji rumuńskiej w sprawie ochrony europejskiego dziedzictwa".

W trakcie spotkania wicepremier Gliński powiedział, że "współpraca międzynarodowa powinna się skupiać przede wszystkim na ochronie dziedzictwa". "Powinna też efektywnie korzystać z istniejącej sieci instytucji powołanych do jego ochrony" - dodał.

Minister kultury wskazał, że katedra Notre-Dame "powinna zostać odbudowana w dotychczasowym kształcie, zgodnie ze wskazówkami ekspertów, a nie doraźną potrzebą polityczną".

Po spotkaniu szef MKiDN powiedział dziennikarzom, że była to "typowa konferencja wstępna i deklaratywna". Dodał, że wszystkie kraje europejskie zgodziły się, że "trzeba zbudować nową strukturę w oparciu o istniejące struktury, jeżeli chodzi o instytucje chroniące dziedzictwo, przede wszystkim nastawioną na prewencję, czyli zapobieganie, zabezpieczanie tych obiektów, które są najcenniejsze, żebyśmy później nie byli zaskakiwani przez takie dramatyczne wydarzenia, jak pożar Notre-Dame".

Przedstawiciele krajów członkowskich UE dyskutowali podczas dwóch równoległych sesji roboczych w gronie ministrów kultury oraz ministrów do spraw europejskich. Jak informował resort kultury, pod dyskusję miały zostać poddane "elementy wspierające ochronę zagrożonego dziedzictwa europejskiego, m.in. utworzenie sieci ekspertów – naukowców, historyków, konserwatorów, architektów, zaangażowanie młodych ludzi w pracę na rzecz zachowania wspólnego dziedzictwa, również poprzez programy wolontariatu i wymiany, oraz istniejące i możliwe modele finansowania działań w tym zakresie".

Spotkanie europejskich ministrów kultury i spraw europejskich zakończyła wspólna sesja plenarna i przyjęcie deklaracji w sprawie ochrony wspólnego dziedzictwa.

Pożar w katedrze Notre-Dame wybuchł 15 kwietnia około godziny 19. Płomienie objęły dach świątyni i znajdującą się na nim iglicę, później zaś rozprzestrzeniły się także na jedną z wież. Pożar ugaszono po kilku godzinach. Ocalała główna konstrukcja budowli, jej zachodnia fasada oraz dwie wieże, a także trzy rozety z XII i XIII wieku. Doszczętnie spłonął natomiast dach świątyni, a zbudowana w XIX wieku według projektu Eugene’a Viollet-le-Duca iglica zawaliła się. Zniszczone zostały również fragmenty kamiennego sklepienia w nawie głównej, a także XIX-wieczne górne witraże.

Prezydent Macron liczy, że obudowę świątyni uda się zakończyć w ciągu pięciu lat.

Z Paryża Katarzyna Krzykowska (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL