Inne

28.03.2015 aktualizacja 18.07.2016

W sobotni wieczór Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. 12.04.2014 r. Fot. PAP/P. Jaskółka Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. 12.04.2014 r. Fot. PAP/P. Jaskółka

Około 250 aktorów weźmie udział w sobotnim Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. Widowisko co roku gromadzi dziesiątki tysięcy widzów z kraju i zagranicy. Organizatorzy podają, że jest to największa tego typu inscenizacja pasyjna w Europie.

Plenerowe Misterium Męki Pańskiej organizowane jest w Poznaniu z przerwami od 1998 r. W sobotę zostanie pokazane po raz 14. W jego przygotowaniu bierze udział ponad tysiąc osób. Do tej pory inscenizację w sumie obejrzało przeszło milion osób.

Pomysłodawca i reżyser Misterium Artur Piotrowski podkreślił, że udział w wydarzeniu pozwala przygotować się wewnętrznie do świąt wielkanocnych. Misterium pozwala ponadto zrozumieć, co działo się z Jezusem w ostatnich dniach przed ukrzyżowaniem i dlaczego te wydarzenia są tak ważne dla wszystkich katolików.

„Misterium jest bardzo symboliczne. Kiedy najpierw cały tłum wita Chrystusa z radością i mówi +Hosanna Synowi Dawidowemu+, a później ten sam tłum krzyczy +Ukrzyżuj Go!+. Każdy z nas czasem postępuje w podobny sposób, czy to w stosunku do Boga czy innego człowieka, bo przecież wszyscy jesteśmy tylko ludźmi” – powiedział PAP Piotrowski.

Specjalnie na wydarzenie zostanie upieczonych tysiąc bochenków chleba, którymi podzielą się uczestnicy zgromadzeni podczas sceny Ostatniej Wieczerzy.

Ziemowit Howadek, z zawodu informatyk, który od 17 lat wciela się w postać Jezusa podkreślił w rozmowie z PAP, że za każdym razem udział w Misterium jest dla niego wielkim wewnętrznym przeżyciem. Dodał również, że przygotowania do tego jednego dnia trwają bardzo długo i wiążą się również z pewnymi wyrzeczeniami.

„Muszę trzymać dietę i przede wszystkim dbać o kondycję. Czasem podczas Misterium na dworze jest jeszcze bardzo zimno, więc trzeba się do tego chłodu przygotować i fizycznie, i psychicznie” – powiedział Howadek.

W finale Misterium, podobnie jak w latach ubiegłych, pojawi się Chrystus Zmartwychwstały i największa na świecie kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik. Do pasyjnej inscenizacji przygotowana została specjalna scenografia i muzyka. Widowisko będzie także transmitowane na żywo przez internet.

14. Misterium dedykowane jest św. Janowi Bosko, założycielowi Salezjanów, którego 200 rocznica urodzin przypada w tym roku.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19 pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli i potrwa ok. 80 min. Poprzedzone zostanie mszą św., która odbędzie się o godz. 17 w kościele u Salezjanów na poznańskich Winogradach. (PAP)

pil/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL