Religia

16.04.2019

W środę rozdzwonią się dzwony w stu diecezjach Francji

W diecezjach Francji w środę o godz. 18.50, o której w poniedziałek wybuchł pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu, rozdzwonią się dzwony w kościołach katedralnych - poinformowała we wtorek Konferencja Biskupów Francji na Twitterze.

Pożar słynnej katedry zbiegł się z początkiem Wielkiego Tygodnia, poprzedzającego święto Zmartwychwstania Pańskiego.

Na znak solidarności z paryską katedrą z rana we wtorek rozległy się dźwięki dzwonu burdonowego katedry w Strasburgu, drugiej z francuskich katedr po Notre Dame de Paris. Strasburski dzwon burdonowy, o wadze 8,5 ton, odlany w 1427 roku, odzywa się jedynie z okazji największych momentów w życiu światowego Kościoła - podkreślił abp Strasburga Luc Ravel.

Paryskie dzwony burdonowe to nowy dzwon Marie i stary, z XVII wieku - Emmanuel - jedyny, który przetrwał rewolucję francuską, uznawany za jeden z najpiękniej brzmiących dzwonów w Europie. Pozostałych 19 dzwonów przetopiono w rewolucyjnym zapale niszczenia symboli religijnych, by zrobić z nich działa armatnie.

W południe we wtorek rozdzwoniły się też na pięć minut na znak solidarności z paryską katedrą dzwony 17 katedr w Europie - poinformował zastępca mera Strasburga Alain Fontanel. Partnerskie katedry strasburskiej znajdują się m.in. w Bazylei, Ratyzbonie i Aix-la-Chapelle.

„Jest to zarówno akt solidarności w obliczu bólu, który wszyscy podzielamy, jak i sposób na łączność z dawnymi budowniczymi katedr, z warsztatami kamieniarskimi, które będą zajmowały się rekonstrukcją Notre Dame de Paris. To początek sieci solidarności, która będzie służyć władzom paryskim ” - powiedział Fontanel.

W nocy z poniedziałku na wtorek spłonął dach i wnętrze katedry Notre Dame w Paryżu. Francuscy strażacy ponad dziewięć godzin walczyli z ogniem, który całkowicie ugaszono dopiero we wtorek rano.

We wtorek stołeczna prokuratura poinformowała, że pożar Notre Dame został prawdopodobnie wzniecony przypadkowo.

Tego samego dnia hiszpańskie media przypomniały, że pożar paryskiej katedry poprzedziły liczne w ostatnich tygodniach pożary oraz ataki na świątynie we Francji.

Dziennik “El Independiente” wskazał, że w ostatnich tygodniach w Paryżu doszło do różnych ataków na miejsca dziedzictwa kulturalnego oraz kultu religijnego, m.in. niemal miesiąc temu miał miejsce pożar w dziwnych okolicznościach w klasycystycznym kościele świętego Sulpicjusza (Saint Sulpice), drugim co do wielkości kościele Paryża.(PAP)

klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL