Religia

08.10.2019

W Warszawie obraduje 384. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Dokument z nowymi zasadami formacji kapłańskiej w seminariach duchownych, sprawy związane z pracą Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz świętowanie niedzieli, to główne tematy, rozpoczętych we wtorek obrad 384. Zebrania Plenarnego KEP.

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował dziennikarzy, że podczas obrad biskupi zapoznają się z projektem nowych zasad formacji kapłańskiej.

Projekt dokumentu "Droga formacji prezbiterów w Polsce Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia" został opracowany przez Zespół ds. przygotowania nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, który działał przy Komisji Duchowieństwa pod przewodnictwem bpa Damiana Bryla. Prace nad tym dokumentem trwały trzy lata, w ich trakcie konsultowano się m.in. ze środowiskami formacji kapłańskiej i akademickiej w Polsce, z duszpasterzami powołaniowymi, z wychowawcami w seminariach duchownych, z kapłanami odpowiedzialnymi za stałą formację prezbiterów, z dziekanami wydziałów teologicznych, ze stowarzyszeniami teologicznymi i filozoficznymi oraz ze specjalistami różnych dziedzin nauki.

Ks. Rytel-Andrianik dodał, że obecnie dokument ten będzie przedmiotem dyskusji biskupów, po której odbędzie się głosowanie nad jego przyjęciem.

Według rzecznika Episkopatu Polski, ważnym tematem obrad biskupów będą również prace Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciecha Polaka oraz Biura Delegata, które zostało powołane przez Episkopat Polski w czerwcu, a celem Biura, które rozpoczęło prace od września jest wspomaganie działań Delegata KEP ds. Ochrony dzieci i Młodzieży raz koordynowanie wdrażania w życie systemowych rozwiązań w zakresie ochrony małoletnich, mające na celu "dobro osób poszkodowanych".

W trakcie zebrania - jak zaznaczył ks. Rytel-Andrianik - omówione zostaną też sprawy Komisji Duszpasterstwa, wśród których jest świętowanie niedzieli. Przedstawi je biskupom przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc oraz dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. Wojciech Sadłoń. Natomiast przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bp Adam Bałabuch zapozna biskupów z pracami związanymi z kwestiami liturgicznymi, w tym z tłumaczeniem kolejnych tekstów Mszału rzymskiego oraz odnowioną księgą obrzędów bierzmowania.

Rzecznik Episkopatu poinformował, że gościem specjalnym obrad plenarnych będzie abp Giovanni Pietro Dal Toso, przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych. Jego wizyta w Polsce i wystąpienie podczas obrad wiąże się z ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, jakim jest październik.

Na zakończenie pierwszego dnia obrad, biskupi wezmą udział w uroczystej mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w katedrze polowej WP z okazji obchodów 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL