Religia

12.10.2018

We wtorek otwarcie jubileuszowej wystawy „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”

We wtorek z okazji jubileuszu 40-lecia wyboru papieża Jana Pawła II w galerii Kordegarda w Warszawie zostanie zaprezentowana wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” - poinformował na piątkowej konferencji prasowej dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.

Jak zaznaczył Hlebowicz, wystawa narodziła się z potrzeby znalezienia metody, która mogłaby naprowadzić młodych Polaków na ślady papieża Jana Pawła II i prymasa Polski w latach 1948–1981 kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wyjaśnił, że tytuł nawiązuje do słów Jana Pawła II: "Poświęcenie, służba i miłość należą do podstawowego słownictwa zrozumiałego dla wszystkich. Można na nich zbudować gramatykę życia". Podkreślił, że wystawę skomponowano ze zdjęć archiwalnych i cytatów, które dają widzowi przestrzeń do refleksji i zachęcają do indywidualnego uzupełniania katalogu wartości. "Autorki wystawy, Anna Brojer i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz przyjęły taką koncepcję: co można powiedzieć za pomocą kilku obrazów, być może kilku zdań?" - stwierdził.

Jego zdaniem, autorki ekspozycji nie chciały pokazywać tych dwóch postaci jako pomnikowych, tylko jako ludzi z krwi i kości. "To wszystko, co Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła mówili na temat takich podstawowych pojęć - takich jak Europa, miłość czy historia - wynika nie z tego, że oni powiedzieli coś, bo tak trzeba, tak być powinno albo - bo jest swego rodzaju poprawność. Nie, to było ich doświadczenie życia, które przekładali na te podstawowe wartości. Taka była intencja autorek: żeby poszukać kanonu pewnych podstawowych pojęć, a potem poszukać treści, cytatów, tekstów, które pokazują, jak podchodzili do nich Jan Paweł II i kard. Wyszyński" - stwierdził Hlebowicz.

Zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz zaznaczył, że wystawa jest mobilna i będzie jeździła po całej Polsce. Została rozesłana m.in. do wszystkich 11 oddziałach terenowych IPN.

Jego zdaniem, opowieść o Karolu Wojtyle i Stefanie Wyszyńskim, to opowieść o historii Polski. "Nie tyle chcemy opowiedzieć o tych dwóch Polakach, ile chcemy, żeby oni sami o sobie opowiedzieli. To dopiero będzie przemawiało do tych, którzy przyjdą do muzeum. Nie chcemy, żeby zwiedzający przeczytał, że Karol Wojtyła urodził się w roku 1920, bo to nic nie znaczy. Ale jeżeli ta osoba usłyszy głos, jak Jan Paweł II mówi, i to w miejscu symbolicznym, w Radzyminie: +Urodziłem się, kiedy bolszewicy szli na Warszawę i zawdzięczam tym ludziom, temu pokoleniu to, że jest wolna Polska+ - to ja wierzę, że taki przekaz ma sens" - podkreślił Dmitroiwcz.

Wyjaśnił, że zadaniem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest pokazanie tych postaci młodym ludziom, którzy nie mieli szansy zobaczyć ani posłuchać ich na żywo. "Dzisiaj dla młodych ludzi są to postacie podręcznikowe. Równie dobrze możemy o powstaniu styczniowym mówić. Więc chcemy im to przybliżyć" - zaznaczył.

Jedna z autorek wystawy Anna Brojer z Biura Edukacji IPN poinformowała, że ekspozycja trafi także do szkół, centrów kultury i innych instytucji edukacyjnych. Do placówek zostanie rozesłanych 250 Edukacyjnych Paczek Historycznych. Każda z nich zawierać będzie wystawę, 2 książki poświęcone Janowi Pawłowi II i prymasowi Wyszyńskiemu, scenariusze lekcji, które nauczyciele mogą poprowadzić w oparciu o wystawę i kilka gadżetów m.in. zakładki do książek. Jak wyjaśniła, aby otrzymać pakiet, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: www.pamięć.pl

Wystawę będzie można oglądać w Warszawie do końca października.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL