Europa i świat po 1989 roku

19.04.2017

Paryż: wicepremier Gliński otworzył wystawę o ratowaniu przez Polaków dziedzictwa ludzkości

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka

Polacy na niemal całym świecie przyczyniają się do ratowania cennych zabytków będących dziedzictwem ludzkości – pokazuje paryska wystawa w siedzibie UNESCO. Wystawę zainaugurował w środę wieczorem wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

W paryskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) wicepremier Gliński podpisał porozumienie między tą instytucją a rządem RP w sprawie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, która odbędzie się w lipcu br. w Krakowie. Ze strony UNESCO dokument podpisała dyrektor generalna Irina Bokowa.

Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne międzyrządowe spotkanie 21 państw członkowskich Komitetu dotyczące stosowania Konwencji z 1972 roku w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Na sesji obecne będą w charakterze obserwatorów delegacje z ponad 190 państw. „To zapewne najważniejsza w tym roku impreza międzynarodowa w Polsce” – powiedział prof. Gliński.

Wcześniej wicepremier Gliński i dyrektor Bokowa zainaugurowali wystawę pt. "Pod prąd czasu. Dokumentacja i rekonstrukcja światowego dziedzictwa – polskie doświadczenie” (Against the Sands of Time. Documentation and Reconstruction of the World Heritage – Polish Experience).

Ekspozycja w kuluarach siedziby UNESCO poświęcona jest wspaniałym polskim osiągnięciom w ratowaniu i ochronie dziedzictwa kulturowego w różnych częściach świata. Prezentuje ona techniki wykorzystywane przez polskich ekspertów w pracy na rzecz ochrony i rekonstrukcji zagrożonych, a nierzadko również zniszczonych obiektów, takich jak zabytki syryjskiej Palmiry.

Otwierając wystawę Irina Bokowa powiedziała, że „do zwalczania ekstremistycznej przemocy i budowania lepszej przyszłości konieczna jest wiedza i kultura”. Wysoko oceniła polskie osiągnięcia, ze szczególnym podziwem mówiąc o odbudowie Warszawy.

Nawiązując do jej słów, prof. Gliński stwierdził, że polski wkład w ratowanie i konserwację zabytków na całym świecie to również następstwo tragedii zniszczeń II wojny światowej.

Wicepremier podkreślił konieczność przeciwstawiania się „złodziejstwu i wandalizmowi” i przypomniał bardzo wydatny udział Polski w inicjatywach UNESCO na rzecz ochrony, szkolenia specjalistów i ratowania zabytków, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

llew/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL