Religia

20.05.2019

Wicepremier Piotr Gliński spotkał się z arcybiskupem Paulem Gallagherem

Spotkanie wicepremiera prof. Piotra Glińskiego z arcybiskupem Paulem Gallagherem. Źródło: MKiDN/fot. D. Matloch Spotkanie wicepremiera prof. Piotra Glińskiego z arcybiskupem Paulem Gallagherem. Źródło: MKiDN/fot. D. Matloch

Przegląd wzajemnych relacji Polski i Watykanu, obchody aktualnych nadchodzących rocznic oraz sytuacja Kościoła i chrześcijan na świecie były tematem spotkania wicepremiera prof. Piotra Glińskiego z arcybiskupem Paulem Gallagherem - poinformowało PAP Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak podało MKiDN w przesłanym PAP komunikacie, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński spotkał się z sekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, arcybiskupem Paulem Gallagherem w poniedziałek rano w Kancelarii Premiera w Warszawie.

"Wizyta szefa watykańskiej dyplomacji ma charakter kurtuazyjny i jest związana z 100. rocznicą wznowienia stosunków bilateralnych między Polską a Watykanem. Arcybiskup Gallagher wziął również udział w konferencji organizowanej z tej okazji przez Uniwersytet Warszawski" - czytamy w komunikacie.

Abp Gallagher pełni funkcję szefa watykańskiej dyplomacji od 2015 r. "To on zmienił jej styl i aktywność, wprowadzając m.in. większą otwartość i ściślejszą współpracę z korpusem dyplomatycznym, a także wzmocnił zaangażowanie Stolicy Apostolskiej na forum międzynarodowym" - napisano.

Zwrócono uwagę, że "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finalizuje obecnie przygotowania do podpisania +Listu intencyjnego między MKiDN a Papieską Komisją do spraw Kultury+, które ma nastąpić 7 czerwca 2019 r.".

Jak podkreślono, jest "to pierwsza w historii próba sformalizowania współpracy między polskim resortem kultury a utworzoną przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1982 r. dykasterią mającą na celu zbliżenie Kościoła do środowisk twórczych, rozwijaną przez kolejnych papieży"

Dokument odnosi się do współpracy na rzecz ochrony i promowania wspólnego dziedzictwa historycznego i artystycznego, ale także do kwestii wymiany specjalistów z dziedziny konserwacji. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL