Kultura i sztuka po 1989 roku

09.06.2019

Wkrótce cykl wydarzeń „My/Wy – katowiccy Żydzi”

Spacery śladami katowickich Żydów, wystawy, koncerty, na których spotkają się artyści z Katowic i Izraela, nauka podstaw hebrajskiego czy dyskusje na temat społeczności żydowskiej złożą się na cykl wydarzeń „My/Wy – katowiccy Żydzi”. Pierwsze z nich zaplanowano na najbliższy czwartek.

Organizatorzy przypominają, że licząca niegdyś 12 tys. osób - obecnie zaledwie 200 - społeczność żydowska w Katowicach współtworzyła miasto od jego początków ponad 150 lat temu i zapisała się trwale w jego historii. Aby uhonorować i przypomnieć ten wkład, instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów przygotowała cykl wydarzeń, które potrwają od 13 do 16 czerwca.

„Żydowscy mieszkańcy miasta brali aktywny udział w jego rozwoju od samego początku. Tragedia Holokaustu sprawiła, że stali się nieliczną grupą. Poprzez spacery historyczne, wystawy, warsztaty i dyskusje chcemy przyczynić się do uchronienia żydowskiej przeszłości miasta przed zapomnieniem” - powiedziała Martyna Markowska z Katowice Miasto Ogrodów.

Cykl wydarzeń rozpocznie się w czwartek spacerem śladami żydowskiej przeszłości miasta, który poprowadzi Paweł Graja – pomysłodawca realizowanych z powodzeniem od lat kulturoznawczych wycieczek po regionie pod hasłem "Śląsko-Zagłębiowskie szwendania okoliczne". Uczestnicy wędrówki zobaczą m.in. izbę pamięci i salę modlitewną w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej oraz Willę Goldsteinów.

Osobną wycieczkę poprowadzi Zofia Kusztal, katowiczanka i judaistka. Dr Kusztal jest też autorką wystawy „Katowickie synagogi”, którą będzie można oglądać od 13 czerwca w Galerii 5 Miasta Ogrodów. Zwiedzanie zakończy wieczorny koncert Sylwka Szwedy w Mieście Ogrodów.

Historia katowickich Żydów będzie przybliżana także podczas wykładów i dyskusji. Gościem Miasta Ogrodów będzie m.in. historyk Dariusz Walerjański, który opowie o powodach osiedlania się Żydów w Katowicach. Kurator wydarzenia Grzegorz Tomczewski poprowadzi z kolei panel o obecnej żydowskiej społeczności Katowic i Górnego Śląska.

Uczestnicy warsztatów poznają m.in. podstawy języka hebrajskiego, a dla rodzin z dziećmi przygotowano warsztaty plastyczne uczące tolerancji i otwierające na inne kultury. 15 czerwca w Kinoteatrze Rialto zagra izraelski pianista Uriel Herman z kwartetem Piotra Steczka. Wstęp na wszystkie wydarzenia poza koncertem jest bezpłatny. Na spacery i warsztaty obowiązują zapisy (do wyczerpania miejsc).

Organizatorem przedsięwzięcia jest Katowice Miasto Ogrodów, opiekę naukową sprawuje Dariusz Walerjański, a kuratorem jest Grzegorz Tomczewski. Partnerami wydarzenia są: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich - oddział Muzeum w Gliwicach, Ambasada Izraela w Polsce, a patronem - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL