Europa i świat po 1989 roku

28.04.2018

Włoscy eksperci wspierają wspólny wysiłek archeologów z obu Korei

Włoscy eksperci w dziedzinie archeologii i technologii pomagają Korei Północnej i Południowej połączyć wysiłki w trosce o wspólne dziedzictwo. Oba kraje przy wsparciu Włochów razem odrestaurują prastare grobowce, zadziwiająco podobne do etruskich grobów.

Podczas gdy cały świat komentuje piątkowe spotkanie prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej, we Włoszech poinformowano o innym aspekcie współpracy między obu krajami.

Dwa państwa koreańskie, wspierane przez włoskich naukowców, jednoczą się w wysiłkach, by odrestaurować podziemne grobowce z I-IV wieku naszej ery, znajdujące się na obszarze Korei Północnej. Pochodzą one z czasów królestwa Koguryo.

Według specjalistów niektóre rysunki ozdobne na koreańskich grobowcach zostały wykonane taką samą techniką jak freski. Dotychczas uważano tę metodę dekoracji za typową dla Zachodu. Dokładne analizy chemiczne, które pozwolą stwierdzić, czy to rzeczywiście ta sama technika, przeprowadzone będą we Włoszech. Badania te zostaną wykonane pod egidą Unesco w laboratoriach uniwersytetów w Bolonii i Rawennie - podały włoskie media.

Ich rezultaty mają być znane pod koniec tego roku. Jak się zauważa, wyniki te będą stanowić bardzo cenne wskazówki w związku z konserwacją grobowców, którą sfinansuje Korea Południowa.

To wspólne zaangażowanie obu państw włoscy komentatorzy ukazują jako dowód na to, że sztuka i troska o dziedzictwo historii mogą odegrać kluczową rolę w procesie pokojowym.

"Kiedy w 2003 roku po raz pierwszy zszedłem do tych grobów koło Pjongjangu byłem zaskoczony" - przyznał profesor chemii Rocco Mazzeo z uniwersytetu w Bolonii, specjalizujący się w konserwacji zabytków. Mazzeo, ekspert w dziedzinie malarstwa ściennego w Azji wschodniej wyjaśnił następnie: "Wewnętrzne dekoracje tych granitowych igloo ukazują niebywałe podobieństwo do fresków z etruskich miast Tarquinia i Vetulonia".

Jak podkreślił, już pierwsze analizy wskazują, że materiały, jakich użyto w prastarej Korei, przypominają te, jakie stosowane były w tym samym czasie na ziemiach włoskich.

"Teraz będziemy szukać potwierdzenia tego przy wykorzystaniu najnowszych technik badawczych i technologii" - wyjaśnił włoski ekspert. Dodał, że dla celu tych badań pobrał próbki dekoracji dwóch grobów w Korei.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mbud/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL