Kultura i sztuka po 1989 roku

07.06.2017

Wręczono nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej

Warszawa, 07.06.2017. Nagrodzony Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” – Myszyniec. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński wręczył Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Fot. J. Turczyk Warszawa, 07.06.2017. Nagrodzony Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” – Myszyniec. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński wręczył Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Fot. J. Turczyk

Wyróżnienia dla twórców i instytucji za zasługi dla kultury ludowej – nagrody im. Oskara Kolberga - wręczono w środę na Zamku Królewskim w Warszawie. Jesteście solą kultury - mówił, zwracając się do laureatów - wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

"Ta nagroda to już jest instytucja i niesie to wszystko, co instytucja powinna nieść, czyli niesie przekaz wartości, wartości ważnych dla społeczeństwa, dla wspólnoty, wartości, które po prostu bardzo lubimy" - powiedział Gliński.

Minister kultury podziękował artystom, twórcom ludowym, działaczom, którzy "powodują, że ten ruch kultury ludowej w Polsce jest wciąż tak ważny, żyje, jest dynamiczny. To jest kultura ludowa, kultura tradycyjna, ale ona jest też szalenie współczesna przez to, że Państwo jesteście cały czas aktywni, przez to, że mamy tysiące, setki tysięcy inicjatyw, zespołów, ludzi zainteresowanych tą problematyką".

"Chciałabym (...) podziękować tym wszystkim, którzy dbają o samą nagrodę, o tę tradycję nagrody - organizatorom, osobom, które są związane z instytucją nagrody im. Oskara Kolberga, oczywiście jury" - dodał minister kultury.

Gliński zadeklarował, że wsparcie MKiDN dla kultury ludowej "jest i będzie podtrzymywane".

"Państwo jesteście solą naszej kultury i nie ma jakichkolwiek form kultury, które by nie sięgały w sposób pośredni, bezpośredni do kultury ludowej i tradycyjnej, z której my wszyscy wyrastamy" - podkreślił szef resortu kultury.

Piotr Gliński: Państwo jesteście solą naszej kultury i nie ma jakichkolwiek form kultury, które by nie sięgały w sposób pośredni, bezpośredni do kultury ludowej i tradycyjnej, z której my wszyscy wyrastamy.

Podczas uroczystej Gali 42. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" przyznano nagrody w pięciu kategoriach: dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego, dla twórców za pisarstwo ludowe, dla zespołów folklorystycznych, dla badaczy, naukowców i animatorów, nagrodę honorową dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej.

Laureaci otrzymali Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy.

Nagrodę dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego otrzymali: Anna Bałdyga - tkaczka, wykonawczyni kwiatów z bibuły, wycinanek, ozdób choinkowych, śpiewaczka ludowa; Jan Cebula - skrzypek ludowy, solista i kierownik kapeli lasowiackiej; Marta Legierska - koronkarka, Michalina Mrozik - śpiewaczka solistka, Irena Najdek - mistrzyni haftu kujawskiego, popularyzatorka ludowego rękodzieła.

Nagrodę dla twórców za pisarstwo ludowe otrzymał Franciszek Łojas Kośla - poeta ludowy, publicysta, współautor licznych publikacji dotyczących historii i kultury Podhala, społecznik, działacz Związku Podhalan.

Nagrodę dla zespołu folklorystycznego odebrały - Zespół Góralski "Polaniorze" z Kościeliska oraz Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna".

Nagrodę dla badaczy, naukowców, popularyzatorów i animatorów odebrali: prof. Jan Adamowski - językoznawca, kulturoznawca, etnolingwista, badacz kultury regionalnej wschodniego pogranicza, religijności, obrzędów, zwyczajów i wierzeń, folkloru oraz pisarstwa ludowego; Henryk Kuś - folklorysta, choreograf, założyciel i instruktor zespołów folklorystycznych, badacz i dokumentator kultury pogórzańskiej; Józef Sobiecki - popularyzator kultury ludowej Mazowsza, twórca archiwum nagrań i audycji radiowych o twórczości wiejskich artystów, redaktor Polskiego Radia RDC. Nagroda Sobieckiego była ufundowana przez samorząd województwa mazowieckiego.

Nagrodę honorową dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej otrzymały: Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku - Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne we Włocławku.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim po raz trzeci wręczono także dyplom dla Ambasadora Kultury Tradycyjnej, który trafił do Marzanny Olszewskiej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest to nagroda dla przedstawiciela samorządu, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Organizację konkursu sprawuje Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są minister kultury i dziedzictwa narodowego, Fundacja "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz samorząd województwa mazowieckiego. Partnerami wydarzenia są Program 2 Polskiego Radia, Stowarzyszenie Twórców Ludowych oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsza i jedna z najbardziej prestiżowych nagród, przyznawanych w uznaniu za zasługi dla promowania i rozwoju polskiej kultury ludowej. Pierwsza edycja nagrody odbyła się w 1974 r. (PAP)

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL