Polska po 1989 roku

13.10.2018

Wyremontowano śluzę Swoboda na Kanale Augustowskim

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otworzyło w sobotę po remoncie śluzę Swoboda na Kanale Augustowskim (Podlaskie). Remont kosztował 5,1 mln zł i była to ostatnia śluza po stronie polskiej, która doczekała się remontu.

W sobotę odbył się piknik „Jesień nad Kanałem Augustowskim”, w czasie którego uroczyście oddano do użytku wyremontowaną śluzę.

„Cieszę się, że otwieramy śluzę. To ważna inwestycja dla Augustowa. To ważne miejsce. Ona spełnia ważną rolę, bo leży w centralnej części szlaku na Kanale Augustowskim i brak tej śluzy powodował zmniejszenie ruchu turystycznego” - powiedział burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.

Śluza Swoboda – jest siódmą z kolei śluzą na Kanale Augustowskim. Wybudowano ją w latach 1826 – 1827 pod kierunkiem kapitana Korpusu Inżynierów Jana Pawła Lelewela. Jej długość wynosi 45,4m a szerokość 6 m. Poprzez prawie kilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego (zwanego Kanałem Swoboda) łączy Jezioro Studzieniczne z Jeziorem Ślepym. Różnica poziomów między jeziorami wynosi 1,7 m.

„To była ostatnia śluza, która czekała na remont. Na kanale zostaną nam do wykonania takie prace jak umocnienia brzegów, wymiana palisad, a także zabytkowe budynki przy kanale, gdzie mieszkają pracownicy obsługujący śluzy” - powiedział dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku PGW Wody Polskie Mirosław Markowski.

Remont śluzy został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Historyk Maciej Ambrosiewicz powiedział PAP, że ze śluzą Swoboda łączy się legenda dotycząca jej nazwy. „Budowniczowie, którzy w tym miejscu kopali kanał to byli chłopi pańszczyźniani, którym obiecano, że jeżeli szybko przekopią kanał to zostaną uwolnienie od obowiązków pańszczyźnianych. W tym miejscu miało dojść do tego uwolnienia stąd nazwa śluzy Swoboda” - dodał Ambrosiewicz.

Kanał Augustowski to jeden z najatrakcyjniejszych szlaków turystyki kajakowej. Na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską. Kajakarze podróżujący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne oraz płyną rzeką Czarną Hańczą. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Ma 102 km długości (z czego w Polsce 80 km). Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (w Polsce jest ich 14). W 1968 r. Kanał Augustowski został uznany za zabytek techniki. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL