Religia

13.02.2019

Wystawa ikon „Czas śmierci-Czas życia” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Wystawa ikon "Czas śmierci-Czas życia" Wystawa ikon "Czas śmierci-Czas życia"

Ok. 50 ikon powstałych podczas Międzynarodowych Plenerów Ikonopisów w Nowicy (woj. małopolskie) zostanie pokazanych na wystawie „Czas śmierci-Czas życia” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wystawa potrwa do 10 marca.

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy wyobrażające m.in.: "Wygnanie z raju", "Potop", "Ofiarę Abrahama", "Przejście przez Morze Czerwone". Obok prac, których tematem są sceny pasyjne, znajdują się prace przedstawiające obecność Chrystusa Zmartwychwstałego, a także sceny uzdrowień.

Wystawa prezentuje prace, które powstały w trakcie X Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów, we wrześniu 2018 r., w Nowicy. W dwutygodniowym plenerze wzięło udział 40 malarzy z Polski, Ukrainy, Litwy i Serbii. Przygotowując X edycję nowickich warsztatów organizatorzy sięgnęli do słów wypowiedzianych przez Chrystusa w Betanii, u grobu Łazarza, "Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki". Te słowa oddają sens dorocznych spotkań w Nowicy artystów, teologów, historyków i krytyków sztuki.

Ogólnie sformułowany temat pleneru był zaproszeniem do zobrazowania zarówno ludzkiego dramatu, jak i perspektywy życia wiecznego. Formuła nowickich spotkań pozwala artystom na autorskie realizacje i swobodę w doborze środków dla realizacji dotykających istoty ewangelicznego przekazu, stąd różnorodność stylistyczna eksponowanych prac.

Wśród prezentowanych obrazów będzie można znaleźć zupełnie nowe rozwiązania przedstawień obecnych w ikonografii "od wieków" i przez to utrwalonych w świadomości. Większość nowickich prac odbiega od potocznych wyobrażeń ikony, rozumianej jako mniej lub bardziej sprawnie wykonanej kopii już istniejącego obrazu. Nie wszystkie prace powstałe w trakcie pleneru są ikonami, jednakże wszystkie są świadectwem udziału w spotkaniu, którego treścią była kontemplacja słowa bożego. Niewątpliwie przestrzeń swobody wypowiedzi poszerza uczestnictwo w plenerze abstrakcjonistów, których prace również będą prezentowane na wystawie. Ich udział dopełnia spektrum poszukiwań współczesnego języka dla przekazania doświadczenia wiary.

Uczestnicy X edycji Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów wybrali na tematy swych prac wątki z całej historii zbawienia, od dziejów opisanych w Starym Testamencie aż po karty Nowego Testamentu, do pokonania śmierci na krzyżu i wniebowstąpienia.

Wystawie towarzyszy poplenerowy katalog, zawierający - oprócz reprodukcji - wprowadzające w temat pleneru teksty dominikanina o. Tomasza Biłka oraz ks. dr Artura Aleksiejuka (ChAT).

Wystawa "Czas śmierci-Czas życia" prezentowana była w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu (wrzesień-październik 2018 r.) oraz Muzeum Narodowym im. A. Szeptyckiego we Lwowie (październik-grudzień 2018 r.)

 (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL