Kultura i sztuka po 1989 roku

11.03.2019 aktualizacja 12.03.2019

Wzgórze zamkowe w Oświęcimiu zostało zabezpieczone przed osuwaniem

Wzgórze w centrum Oświęcimia, na którym stoją średniowieczne zamek i wieża, zostało zabezpieczone przed osuwaniem. Zakończyły się trwające rok prace wzmacniające.

Wzgórze zaczęło się rozwarstwiać po powodzi w 2010 r. Wówczas zostało częściowo wzmocnione, ale to nie wystarczyło. Obecnie w miejscach, gdzie występowały największe uszkodzenia, wykonane zostały m.in. kotwy gruntowe i ułożona siatka wraz z matą przeciwerozyjną. Wybudowana została też konstrukcja oporowa w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego.

Obecnie wzgórzu ruszyły prace, których celem jest udostępnienie zwiedzającym kryjących się w jego wnętrzu dwóch tuneli. „Chodzi o przygotowanie ich pod względem bezpieczeństwa. Później umieszczona w nich zostanie ekspozycja przybliżająca historię miasta w czasie I wojny światowej” – powiedziała rzeczniczka oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień. Wystawę przygotuje oświęcimskie Muzeum Zamek.

Prace przy tunelach potrwają prawdopodobnie do końca września br. Rzecznik dodała, że pierwsi turyści będą mogli je zwiedzić prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Tunele powstały one w pierwszej połowie XX w. Jeden jest dziełem austriackich zaborców, a drugi niemieckich okupantów.

Projekt, który obejmuje wzmocnienie wzgórza oraz przygotowanie tuneli dla zwiedzających, kosztuje ponad 4 mln zł. Oświęcim pozyskał na ten cel 2,8 mln zł z pieniędzy unijnych.

Oświęcimski zamek należy do czołowych zabytków średniowiecznej architektury obronnej. Jego najstarsze części pochodzą z XV lub XVI w. W 1454 r. gościła tam Elżbieta Rakuszanka, przyszła żona Kazimierza Jagiellończyka, a w 1471 r. król Władysław Jagiellończyk. W 1518 r. zatrzymała się w Oświęcimiu królowa Bona Sforza d'Aragona, a w 1574 r. przejeżdżał przez miasto król Henryk Walezy, uciekający z Polski do Francji. Tuż obok zamku stoi XIII-w. wieża obronna. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL