Kultura i sztuka po 1989 roku

02.12.2019

Zabytkowy gmach ogniska baletowego w Jarosławiu zostanie wyremontowany

Zabytkowy neoklasycystyczny gmach Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich "Jad Charuzim” w centrum Jarosławia (Podkarpackie) zostanie wyremontowany i zmodernizowany. Ma tam powrócić Powiatowe Ognisko Baletowe. Obecnie starostwo poszukuje wykonawcy robót.

Jak poinformował w poniedziałek Konrad Sawiński ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, chodzi o zabytkowy budynek przy ul. Jana Hetmana Tarnowskiego 1 w Jarosławiu. 

Neoklasycystyczny budynek został wzniesiony według projektu Samuela Kormana w latach 1907–1912. Przed wojną mieściło się tam Stowarzyszenie Rękodzielników Żydowskich "Jad Charuzim” (z hebr. zręczna dłoń). Po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa. Swoją siedzibę miało tam ognisko baletowe i biblioteka publiczna. W wojewódzkim rejestrze zabytków jest od 1984 r. W 2008 r. został zwrócony Gminie Żydowskiej, a jego właścicielem została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

W 2017 r. władze powiatu jarosławskiego zdecydowały o jego zakupie na rzecz działalności edukacyjno-kulturalnej, po półrocznych negocjacjach, za kwotę 500 tys. złotych. Po odkupieniu budynku od Fundacji konieczne jest przeprowadzenie gruntownego remontu i zmodernizowanie.

"Ten budynek to wspaniały zabytek, symbol miasta i powiatu. Planujemy, że do tego budynku powróci Powiatowe Ognisko Baletowe. Dodatkowe pieniądze na remont chcemy pozyskać także z funduszy zewnętrznych” – podkreślił starosta jarosławski Stanisław Kłopot. 

Prace mają objąć m.in. wykonanie ścian działowych i montaż stolarki drzwiowej, wykonanie podestu na poddaszu oraz dach, czyli wymianę więźby, nowe pokrycie dachowe, orynnowanie oraz wymianę stolarki okiennej. Zmodernizowane zostaną również wszystkie instalacje.

W wyremontowanym budynku ma powstać także sala pamięci poświęcona dziedzictwu kulturowemu jarosławskich Żydów.

Inwestycja powinna się zakończyć w maju przyszłego roku. Obecnie starostwo powiatowe w Jarosławiu rozpoczęło poszukiwanie wykonawcy prac.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL