XIX wiek

28.03.2019

Zagroda Młyńska w Bogdańcu doczekała się remontu

Prawie 7,6 mln zł będzie kosztował gruntowny remont zabytkowej Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu, która jest filią Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. W czwartek została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – informuje Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.

Zagroda Młyńska w Bogdańcu jest obiektem o dużym znaczeniu kulturalnym i turystycznym dla regionu. Jest jednym z nielicznych skansenów w regionie lubuskim prezentującym kulturę i technikę wiejską.

Remont obejmie cały kompleks – budynek młyna i sąsiadujące z nim budynki gospodarcze. Konserwacji zostaną poddane zabytki ruchome, modernizacja obejmie wystawy stałe we wnętrzach i wystawę plenerową.

Zadanie będzie realizowane przez Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie, które otrzymało na ten cel 5,7 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych ujętych w Regionalnym Programie Operacyjnym – Lubuskie 2020. Muzeum jest instytucją kultury podległą samorządowi regionu.

Wykonawcą inwestycji została gorzowska firma Godbud, a termin zakończenia prac jest planowany na grudzień 2021 r.

Jak można dowiedzieć się ze strony Muzeum Lubuskiego, trójkondygnacyjny budynek młyński o konstrukcji szkieletowej (szachulcowej) wzniesiony w 1826 roku w miejsce istniejącego wcześniej obiektu. Budynek młyna został przystosowany do celów wystawienniczych, ale od początku 2012 r., ze względu na zły stan techniczny, był tylko w części udostępniony zwiedzającym.

W zagrodzie znajduje się również dwukondygnacyjny budynek gospodarczy z przełomu XIX i XX wieku. Mieści się w nim ekspozycja maszyn i narzędzi rolniczych pozostawionych na tych terenach przez ludność niemiecką i przywiezionych przez polskich osadników.

Z kolei w dawnej szkieletowej wozowni znajdują się trzy ekspozycje – kuźnia, maglarnia oraz wystawa poświęcona pszczelarstwu. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL