Kultura i sztuka po 1989 roku

18.08.2018

Zakopane: Jarmark Świętej Cecylii - targowisko etnicznych instrumentów muzycznych

W ramach 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem po raz pierwszy zorganizowano Jarmark Świętej Cecylii, czyli wielkie targowisko etnicznych instrumentów muzycznych.

Jarmark zlokalizowany jest w zakopiańskiej Wiosce Festiwalowej na Równi Krupowej. Jak tłumaczył organizator wydarzenia Piotr Piszczatowski, święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków i organistów, dlatego jej imię nosi także zakopiański jarmark.

"Od niedzieli do kolejnej soboty zapraszamy na Festiwal Folkloru, aby przede wszystkim podziwiać góralskie zespoły folklorystyczne z różnych stron świata, ale także do odwiedzenia Jarmarku św. Cecylii, gdzie można podziwiać kunszt artystów wykonujących etniczne, a także klasyczne instrumenty muzyczne. Takich arcydzieł na pewno nie kupimy w sklepach, bo są misternie tworzone w zaciszach pracowni mistrzów" – powiedział PAP Piszczatowski.

Podczas wydarzenie będzie można zapoznać się z dorobkiem ponad 40-tu twórców instrumentów głównie z Polski, ale także ze Słowacji, Ukrainy i Turcji. Dzięki nim będzie można zobaczyć i posłuchać ponad stu instrumentów tradycyjnych, lutniczych i rekonstruowanych na podstawie ikonografii, a także autorskich. Wśród nich pojawią się: dudy, fujary, gwizdki, okaryny, basy oraz instrumenty o bardziej zagadkowych nazwach jak dwojnice, kantele, fidel, lira korbowa, suka biłgorajska oraz viola da gamba, buzuki, złóbcoki, czy heligonka i wiele innych.

W ramach Jarmarku św. Cecylii przy specjalnie przygotowanym stanowisku odbędą się także pokazy twórców instrumentów.

"Na instrumentach będzie można nie tylko zagrać, ale też wdrożyć się w tajniki prac nad nimi podczas specjalnych prezentacji czy dowiedzieć się co to jest drzewo rezonansowe albo jak dawniej powstawały struny do instrumentów. Obecność tylu znamienitych majstrów pozwoli też z pewnością na specjalistyczne konsultacje" – zapewniał Piszczatowski.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest organizowany w Zakopanem od 1968 r. Górale z wielu górskich regionów świata pod Giewontem rywalizują podczas tego wydarzenia o główne trofea: Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Wśród zagranicznych uczestników wydarzenia są m.in. grupy folklorystyczne z Włoch, Hiszpanii, Macedonii, Rosji czy najbardziej egzotyczny zespół z Indii. Podczas festiwalu wystąpią także polonijne zespoły góralskie z Chicago. O złotą ciupagę będzie rywalizowało także sześć polskich zespołów góralskich wyłonionych w eliminacjach podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Festiwal zakończy koncert finałowy w przyszłą sobotę.

Jubileuszowy festiwal otrzymał Honorowy Patronat prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL