Kultura i sztuka po 1989 roku

05.09.2019

Zrekonstruowana dyżurka bieszczadzkiej grupy GOPR w sanockim skansenie

Zrekonstruowaną dyżurkę GOPR z przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku ze schroniska na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach można obejrzeć w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (Podkarpackie). Replika stanęła przy Rynku Galicyjskim w skansenie.

"Jej wyposażenie i zgromadzony tam sprzęt pokazują w jakich warunkach w tamtych latach ratownicy górscy pomagali turystom w Bieszczadach" – powiedział w czwartek PAP naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Krzysztof Szczurek.

W liczącym 10-12 m kw. pomieszczeniu znalazły się m.in. prycze, sprzęt kuchenny, radiostacja. Są także archiwalne dokumenty GOPR, wśród nich harmonogramy dyżurów.

Grupa Bieszczadzka jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jej podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach, ale ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim, np. przy poszukiwaniach, wypadkach masowych czy działaniach z użyciem technik linowych i śmigłowca.

Działalność ratowniczą w Bieszczadach i Beskidzie Niskim grupa prowadzi od 1961 r. Całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych, które zabezpieczane są przez blisko 200 ratowników ochotników.

Rekonstrukcja Rynku Galicyjskiego z drugiej połowy XIX w. pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. m kw. placu, stoi 29 drewnianych budynków. Rynek stanowi syntezę dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski.

Odtworzone budynki pochodzą z 14 miejscowości Podkarpacia. Jest karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, warsztat kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Obiekty zostały wyposażone w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki koło Sanoka - pochodzi z 1681 r.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL