Kultura i sztuka po 1989 roku

31.05.2014 aktualizacja 11.08.2016

12. Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie

Korowód bajkowych postaci, warsztaty artystyczne i edukacyjne oraz koncerty złożą się m.in. na program finału 12. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej. W weekend w Pacanowie obchodzone będą 81. urodziny Koziołka Matołka.

Festiwal rozpoczął się w czwartek. Jak powiedziała PAP dyrektor Europejskiego Centrum Bajki (ECB) w Pacanowie Karolina Kępczyk, tego dnia w ramach Spotkań Mistrzów Teatru, swoje przedstawienia zaprezentowało 10 grup dziecięcych z całej Polski. W piątek grupy te razem z młodymi uczestnikami Spotkań Mistrzów Muzyki oraz swoimi opiekunami uczestniczyły w warsztatach artystycznych.

Na sobotę i niedzielę zaplanowano plenerową część imprezy. Na dużej scenie zbudowanej na rynku miasteczka dzieci wezmą udział w licznych konkursach związanych z Koziołkiem Matołkiem.

W sobotę z recitalem wystąpi Agata Steczkowska, a swoje zdolności wokalne zaprezentują też artyści dziecięcy. Wieczorem specjalny program przygotowany na festiwal przedstawi krakowski kabaret Formacja Chatelet.

W niedzielę ulicami Pacanowa przejdzie tradycyjny bajkowy korowód z postaciami – krasnali, królewien, misiów. Publiczność wysłucha na rynku koncertu orkiestry symfonicznej z Krakowa i spróbuje swoich sił w grze na bum-bum rurkach (rurki pozwalają wygrać specjalny dźwięk).

Koziołka Matołka - podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 roku pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książeczce o przygodach tego sympatycznego zwierzaka. Koziołek - „mądra głowa” i „miłe zwierzę” ubrane w krótkie, czerwone spodenki - stał się symbolem Festiwalu Kultury Dziecięcej.

Będzie też wielki tort przygotowany z okazji 81 urodzin Koziołka Matołka. Utwory Kornela Makuszyńskiego – literackiego ojca postaci – będzie czytał aktor Roman Gancarczyk. W tym roku przypada 130 rocznica urodzin pisarza.

Na scenie wystąpią m.in.: artyści Kieleckiego Teatru Tańca i pacanowskie przedszkolaki, a wieczorem - Kasia Kowalska, Ewelina Lisowska i zespół Lemon.

Podczas festiwalu będzie prezentowany specjalny program oparty na dziecięcej literaturze norweskiej. Kultura Norwegii jest promowana podczas imprez w ECB przez cały rok. Bajki z tego skandynawskiego kraju będzie czytał m. in. aktor Krzysztof Globisz.

Obok sceny przez dwa ostatnie dni festiwalu, będą funkcjonowały cztery strefy aktywności, z atrakcjami dla dzieci.

W parku edukacyjnym będzie można zobaczyć jak działają: rower-elektrownia - stacjonarne urządzenie, wytwarzające energię napędzającą inne mechanizmy, zabawki solarne, klocki magnetyczne oraz wykonać rozmaite przedmioty z surowców wtórnych i materiałów ekologicznych.

W strefie twórczości będą się odbywały warsztaty garncarskie, kowalstwa artystycznego, ceramiczne, kaligrafii, cyrkowe oraz pokazy wyrabianie lizaków i stolarstwa.

Rekonstruktorzy poprowadzą zajęcia poświęcone kulturze i historii skandynawskich wojowników – wikingów. Będą m.in. warsztaty tkackie i jubilerskie. Zaplanowano też spotkanie z zielarką, pokazy kuchni średniowiecznej oraz dawnej broni i walk.

W strefa zabawy dzieci będą mogły poszaleć w piaskownicy, wesołym miasteczku czy grając w gry wielkoformatowe. Ze spektaklem „Zmysły” w niedzielę zaprezentuje się tutaj teatr uliczny „A3”.

Zdaniem Kępczyk, jeżeli tylko dopisze pogoda to w sobotę i w niedzielę festiwal może odwiedzić nawet 30 tys. widzów.

Impreza odbywa się pod honorowym patronatem małżonki prezydenta Anny Komorowskiej.

Koziołka Matołka - podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 roku pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książeczce o przygodach tego sympatycznego zwierzaka. Koziołek - „mądra głowa” i „miłe zwierzę” ubrane w krótkie, czerwone spodenki - stał się symbolem Festiwalu Kultury Dziecięcej.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, czyli nowoczesny, dziecięcy dom kultury, zbudowano w 2010 roku. Pomysłodawcą przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajki był Waldemar Dąbrowski - minister kultury w latach 2002-2005. Z jego inicjatywy w 2003 r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. W zeszłym roku ECB odwiedziło ponad 156 tysięcy turystów. (PAP)

ban/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL