PRL

09.02.2017

17 II w Muzeum AK w Krakowie premiera komiksu o Józefie Franczaku ps. ,,Laluś”

17.02.2017 - 17.02.2017 Okładka komiksu "Oto jest głowa Franczaka" Okładka komiksu "Oto jest głowa Franczaka"

"Oto jest głowa Franczaka" - taki tytuł nosi komiks opowiadający losy najdłużej pozostającego nieuchwytnym żołnierza podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego Józefa Franczaka "Lalusia". Premiera albumu o ostatnim Żołnierzu Wyklętym odbędzie się 17 lutego, o godz. 17.45 w Muzeum AK w Krakowie, podczas gali organizowanej przez Muzeum oraz Kwartalnik "Wyklęci".

Autorami publikacji są Jacek Michalski (rysunki) i Witold Tkaczyk (pomysł i scenariusz), a wydawcą Zin Zin Press z Poznania.

Publikacja przybliża postać Józefa Franczaka, pseudonim ,,Laluś” (1918-1963), żołnierza przedwojennej żandarmerii, walczącego w szeregach Armii Krajowej, a potem w powojennym, niepodległościowym podziemiu antykomunistycznym. Przed Niemcami, Sowietami i organami bezpieczeństwa PRL ukrywał się w sumie 24 lata. Nigdy się nie ujawnił, nie ufał komunistycznej władzy, zwalczał ją zbrojnie do końca. Na skutek donosu, osamotniony i osaczony, zginął z bronią w ręku od kul funkcjonariuszy SB i ZOMO 21 października 1963 r. Po śmierci – czy to w akcie zemsty, czy upokorzenia – ciało Franczaka zostało pozbawione głowy. Jego czaszkę odnaleziono po ponad 50 latach...

Odnalezienie czaszki Józefa Franczaka na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie pod koniec 2014 r., będące efektem śledztwa podjętego w 2007 r. przez IPN, jest punktem wyjścia fabuły.

Komiks jest fabularyzowaną wersją wydarzeń, opierającą się na najnowszych badaniach i najistotniejszych wątkach autentycznej historii. Opisując najważniejsze zdarzenia z życia bohatera, autorzy dociekają motywów, jakie nim powodowały, próbują ustalić co kierowało jego decyzjami i jak wpływało na tak radykalną postawę.

Publikacja oprócz samego komiksu zawiera też część opisową złożoną z tekstu zawierającego pełną informację o działalności Józefa Franczaka „Lalusia” oraz zdjęcia archiwalne. Na stronie wydawcy www.komiksynazamowienie.pl pojawią się też do ściągnięcia materiały edukacyjne oraz konspekt lekcji do wykorzystania przez nauczycieli.

Projekt komiksu zrealizowany został w ramach Stypendium im. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” ufundowanego przez Miasto Wrocław.

Partnerzy wspierający: Ośrodek ,,Pamięć I Przyszłość”, Fundacja Sapere Aude oraz Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Więcej informacji na: www.komiksynazamowienie.pl

Źródło: Zin Zin Press

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL