Polska po 1989 roku

11.01.2019

3. Śląski Festiwal Nauki

Energia to przewodnie hasło III Śląskiego Festiwalu Nauki, który potrwa od piątku do poniedziałku w Katowicach. Zaplanowano ponad 150 stanowisk pokazowych, ponad 90 warsztatów, 3 sceny, kilkanaście wystaw artystycznych i naukowych.

Oficjalnym prologiem festiwalu jest rozpoczynająca się już w piątek VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim (UŚ), który jest liderem przedsięwzięcia współorganizowanego w sumie przez 6 uczelni z regionu.

Jak poinformowała podczas piątkowej konferencji prasowej prodziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ dr hab. Edyta Sierka, na wydarzenia Nocy Biologów zarejestrowało się blisko 1500 osób. "Co roku jesteśmy uskrzydleni zainteresowaniem tą imprezą. Kiedy ogłaszamy rekrutację, mija 12-15 minut do pierwszych telefonów ze skargami, że ktoś nie zdołał się już zarejestrować" – powiedziała.

Oficjalną inaugurację festiwalu zaplanowano na sobotni wieczór w Teatrze Śląskim w Katowicach. Odbędzie się wówczas koncert - instalacja multimedialna CallTrainMO4/HG4, przygotowana przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i towarzyszących mu muzyków. W niedzielę i poniedziałek festiwalowym centrum będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

Wśród gości specjalnych festiwalu jest m.in. laureat Nagrody Nobla i doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, niemiecki mineralog i fizyk Johannes Georg Bednorz, którego rodzice pochodzili ze Śląska, a także amerykańska astronautka Nicole Stott, która pojawi się na inauguracji. Na festiwalu pojawią się też: językoznawczyni prof. Katarzyna Kłosińska, znani dziennikarze Mariusz Szczygieł, Filip Springer i Tomasz Zubilewicz, a także popularni youtuberzy. Rolę ambasadorów festiwalu przyjęli: dziennikarz radiowy Piotr Baron, dziennikarze naukowi Tomasz Rożek i Wiktor Niedzicki oraz astrofizyk dr Łukasz Lamża.

Wśród festiwalowych atrakcji - obok wykładów, wystaw i warsztatów - są też m.in. naukowy show laserowy, rozgrywki e-sportowe, dmuchana rakieta kosmiczna, czy mobilne planetarium.

Gospodarzem festiwalu jest miasto Katowice, a współgospodarzem - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, zrzeszająca 41 miast i gmin województwa śląskiego. "Jednym z zadań ustawowych GZM jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Zapewnienie jak najlepszych warunków dla nauki i edukacji jest impulsem do rozwoju miast i obszarów metropolitalnych" – podkreśliła podczas piątkowej konferencji rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska.

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Festiwalu. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL