Kultura i sztuka po 1989 roku

17.05.2015 aktualizacja 11.08.2016

Białystok: Dni Sztuki Współczesnej - 28 maja - 6 czerwca

50 wydarzeń: przedstawień teatralnych i tanecznych, koncertów, wystaw, warsztatów i akcji miejskich złoży się na jubileuszową 30. edycję Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Impreza rozpocznie się 28 maja potrwa do 6 czerwca.

To jedna z największych imprez kulturalnych organizowanych w Białymstoku przez Białostocki Ośrodek Kultury.

Jak powiedziała dyrektorka instytucji Grażyna Dworakowska, w jubileuszowej edycji chciano połączyć przeszłość z teraźniejszością; stąd pomysł, by zaprosić artystów, którzy występowali już na Dniach Sztuki Współczesnej (DSW), czy zorganizować wystawę pamiątek z poprzednich edycji imprezy.

Na jubileluszową edycję zostało zaproszonych 200 artystów z 10 krajów, m.in. Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Słowenii, Włoch czy Węgier. Reprezentują różne dziedziny sztuki: teatr, muzykę, taniec, sztuki plastyczne i wizualne.

Do Białegostoku przyjedzie Teatr Ósmego Dnia z przedstawieniem "Arka", który na DSW pokazywany był już 14 lat temu. "Temat poruszany w tym przedstawieniu wciąż jest aktualny, wciąż toczy się dyskusja, czy wpuszczać imigrantów do Europy czy nie" - powiedziała jedna z organizatorek, Anna Łuszyńska.

Słoweńska grupa artystyczna KUD Ljud sprawdzi, jak bardzo białostoczanie są otwarci na różnorodność. W ramach akcji "Inwazja" miasto "zaatakują" różowe ludki, które będą zwiedzać Białystok oraz nawiązywać kontakt z mieszkańcami.

Podczas innej akcji - "Streetwalker" KUD Ljud zaprosi też zainteresowanych na spacer, podczas którego będzie można zwiedzić niezwykłą galerię "pod chmurką", gromadzącą dzieła sztuki, które mijamy podczas codziennych spacerów.

Po latach powróci na DSW Akademia Ruchu. Będzie można zobaczyć performance Jolanty Krukowskiej. Artystka weźmie też udział w dyskusji o tańcu.

Jak co roku, na DSW zaprezentują się też artyści związani z Białymstokiem. Premierę będzie miał spektakl "Made in Heaven" Grupy Coincidentia oraz przedstawienie taneczne "R.A.M.A." Grupy Przejściowej. Natomiast kolektyw Bojary Zostają Kulturalne zaprosi do najstarszej, drewnianej dzielnicy Białegostoku, gdzie będzie można zobaczyć instalację multimedialną "Podróż w czasie/ Bojarskie duchy".

Wśród propozycji muzycznych znalazł się występ przedstawiciela świata muzyki elektronicznej - DJ Kentaro z Japonii. Wisienką na torcie - jak zapowiadają organizatorzy - będzie koncert Adriana Sherwooda z Wielkiej Brytanii.

W ramach Dni odbędzie się "East Side Street Art", czyli inicjatywa przybliżająca białostoczanom sztukę ulicy. Do tej pory graficiarze z Polski i zagranicy pomalowali - w czasie wcześniejszych edycji imprezy - m.in. mur Zakładu Karnego w Białymstoku i nieużywany już tunel przy ul. Hetmańskiej. W tym roku zostanie namalowany mural na jednym z budynków przy ul. Zwycięstwa oraz przy ul. Swobodnej. (PAP)

swi/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL