PRL

18.05.2018

Cykl debat historycznych pt. "Plus czy Minus - konfrontacje historyczne"

23.05.2018 Źródło: "Plus czy Minus - konfrontacje historyczne" Źródło: "Plus czy Minus - konfrontacje historyczne"

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na spotkanie z cyklu "Plus czy Minus - konfrontacje historyczne" zatytułowane "Wszystkie twarze cenzury – Dyskusja o książce Błażeja Torańskiego +Knebel. Cenzura w PRL-u+”. Spotkanie odbędzie się 23 maja (środa), godz. 18.00, w siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (ul. Gdańska 13).

Największym zwycięstwem cenzury PRL-u było wmówienie zainteresowanym, że właściwie nie istnieje – choć przenikała wszystkie aspekty życia. Prof. Zbigniew Romek ujawnia, że cenzorzy znali prawdę o Katyniu „od zawsze”. Zostali wyedukowani do oceny treści pod kątem poszukiwania aluzji. „Gdyby nie było cenzorów, – zapewnia Grzegorz Królikiewicz – nie doszedłbym do żadnych rezultatów! Oni, durnie, nawet nie wiedzieli, jak krzepią mnie swoją obecnością”.

Poeta, Ernest Bryll, zmieniał tekst w śpiewogrze „Po górach, po chmurach” żeby udobruchać Gomułkę, rzucającego kałamarzami w urzędników. Powodem był donos sugerujący, że monolog diabła jest aluzją do jego osoby.

Cenzura potrafiła wychwycić kolizję seksuologii z polityką. Zbigniewowi Lwu-Starowiczowi zdjęto artykuł pod tytułem „Miłość francuska” z uwagi na wizytę w Polsce prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a.

Krakowski cenzor wspomina, jak udało mu się wywieźć na Zachód i opublikować tajne zapisy oraz instrukcje dla cenzorów. Dyrektor opolskiej delegatury Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk opowiada o próbach pogodzenia wiary w Boga i pracy dla komunistycznego systemu.

21 rozmówców Błażeja Torańskiego: dziennikarzy, reżyserów, grafików, kompozytorów i estradowców odsłania kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy.

Gość:

* Błażej Torański (autor książki „Knebel. Cenzura w PRL-u”, dziennikarz i publicysta, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, były działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich).

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski, współpracownik Domu Literatury w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych).

Patronat merytoryczny: Muzeum Historii Polski 

Spotkanie patronatem medialnym objął m.in. portal dzieje.pl.
 

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL